Proč byste měli užívat vitamíny D3 a K2

Pandemie covidu-19 ještě neřekla své poslední slovo. I když se rozvolňuje, neznamená to, že by měl člověk zapomenout na všechna dodržovaná opatření. Určitě je na místě stále pečovat o své zdraví a budovat silnou imunitu. Jak na to?

Odolná imunita je důležitá

Po zimě je většina z nás oslabená. Není divu, když slunečního svitu je poskrovnu a převažuje podmračené počasí s mlhami. Ty na zdraví příliš nepřidají. A dobrou obranyschopnost organismu potřebujeme pro boj se zimními respiračními infekcemi a zejména s koronavirem covid-19. Odborníci doporučují užívat vitamin D3, který pomáhá s budováním odolné imunity.

vitamin K2

Co víme o vitamínu D

Vitamín D je v rozpustný v tucích a za úkol má součinnost při vstřebávání vápníku, hořčíku a fosforečnanů ve střevech. Nejdůležitější jeho složkou je vitamín D3, jemuž se říká také cholekalciferol. Jeho hlavním zdrojem jsou sluneční paprsky. Pokud bychom ho chtěli získat z potravy, tak jsou na něho bohaté mořské ryby. Obecně je tohoto vitamínu v populaci nedostatek. Rozhodně se oplatí užívat i potravinové doplňky s obsahem vitamínu D3, které jsou navrženy tak, aby tělu dodaly potřebnou denní dávku.

Vitamín K2 mineralizuje kosti

Na kvalitu kostí mají vliv vitamín D3 a také vitamin K2. Úkolem posledně jmenovaného je vychytávání vápníku a jeho vázání do kostí. Je tedy nezbytný pro mineralizaci kostí, pro buněčný růst i metabolismus bílkoviny v cévní stěně. Pokud je tohoto vitamínu v těle nedostatek, tak stejně jako u nedostatečného množství vitamínu D3 platí, že může docházet k osteoporóze. Rizikové jsou zejména ženy v menopauze. Kosti jsou křehké a často se lámou, což patří mezi jeden z příznaků nedostatku. Mezi další symptomy patří bolesti hlavy, únava, svalová slabost, impotence i kornatění tepen a zvýšená hladina nezdravého cholesterolu.