Co se starým pečivem? Udělejte z něho žemlovku nebo strouhanku

Snad každému se stalo, že mu zůstalo doma pečivo, jako jsou rohlíky a chléb, které ztvrdlo a nebylo už ke konzumaci. Velmi často skončilo proto v koši. Je to ale škoda, protože ho lze v kuchyni dále využít. Stačí jen vědět, jak na to. Přinášíme vám pár tipů, abyste příště nemuseli pečivo vyhazovat.

Topinky, žemlovka, chlebová polévka

Ani naši předkové s pečivem zbytečně neplýtvali. Byli si totiž vědomi, kolik práce se za jedním bochníkem chleba skrývá. Z jejich chování bychom si měli vzít vzor. Starší rohlík je možné nahřát a dodat mu na křupavosti. Tvrdší chléb lze opéct na tuku na pánvi nebo v topinkovači a připravit z něho chutnou topinku s česnekem nebo s ostřejší pomazánkou. 

Další možnost, jak využít starší rohlíky, nabízí klasická žemlovka. V kombinaci s mlékem, jablky a skořicí můžete upéct velmi chutný oběd. Když jim doma chléb ztvrdnul, naši předkové z něho uvařili chlebovou polévku.

Strouhanka do zásoby

Kdo by neznal chutný vídeňský řízek, na který je potřebný tzv. trojobal – vejce, mouka a strouhanka. Ta se připravuje z tvrdých rohlíků. Pokud vám tedy doma rohlíky zůstanou a už je nespotřebujete, tak je nechte uschnout a pak je můžete namlít. Pomůže vám třeba multifunkční mixér, který se oplatí mít v kuchyni po ruce. Dokáže toho hodně, nejen vyrobit strouhanku, ale umixovat třeba zdravé zeleninové a ovocné smoothie na snídani.

Food processor

Stejně jako mixér pracuje také food processor. Moderní přístroje nabízejí velký výkon a kompaktní a elegantní vzhled. Využijete ho k sekání, strouhání, krájení i mixování. Součástí je bohaté příslušenství v podobě různých nástavců. Možná vám postačí jen minisekáček, který si bude umět poradit i se starým pečivem. Jeho velkou výhodou je úspora místa na pracovní lince v kuchyni, protože není příliš náročný na prostor. Přitom je dostatečně výkonný, aby dokázal posekat maso nebo ořechy.