Lahodná káva v pěti minutách, to jsou moka konvičky

moka konvička

Příprava kávy v moka konvičce představují levný a velmi oblíbený způsob přípravy kávy. Princip použití je velmi jednoduchý. Jaké má výhody a nevýhody?

Co je moka konvička

Jak moka konvička funguje? Využívá fyzikální princip rozpínavosti vodních par. Voda přes kávu vlastně probublá. Každá konvička se skládá ze tří nádobek – do té spodní se lije voda, doprostřed nasypete kávu a do vrchní nádobky nápoj proputuje.

Jako u ostatních příprav kávy je základem kvalitní káva. Bez níž dobrý chuťový výsledek určitě nečekejte. Také je potřeba věnovat dostatečnou péči mletí. Moka konvička vyžaduje kávu namletou jemně nebo středně hrubě. Vhodné je navíc namlít si kávu teprve těsně před přípravou, aby byla čerstvá.

Jak na správnou přípravu kávy

Stačí do nádoby nalít vodu, množství snadno odhadnete pomocí rysky ve spodní části konvičky. Pak nasypte kávu, zásobník by měl být plný a nepěchujte. Následně můžete zašroubovat horní část. A pozor, důkladně ji utáhněte, jinak bude pára unikat a nevytvoří žádoucí tlak. Přiveďte k varu a počkejte zhruba pět minut. Spolehlivě poznáte konec přípravy až po několika pokusech podle charakteristického syčivého zvuku. Výsledná káva je silná, jednoznačně silnější než překapávaná. Jakmile se dokončí extrakce, můžete kávu v konvičce i nechat, dál se kávová sedlina totiž v kávě (na rozdíl od french pressu) dále nelouhuje.

Takto připravený nápoj sice nedosahuje parametrů pravého espressa a v porovnání s ním je slabší. V konvičce totiž vzniká znatelně menší tlak asi 1,5 baru. K přípravě espressa je ale nutný tlak vyšší – 9 barů. Záleží hlavně na tom, na co jste zvyklí, řadě lidí bude připadat káva velmi silná i tak.

Podle čeho si konvičku vybrat

V prvé řadě je nutné vybrat konvičku podle typu ohřevu. Dnes již existují konvičky vhodné na plynový či elektrický sporák i na indukci. Samostatnou kategorií pak jsou elektrické moka konvičky, které si ohřev zajišťují samy.

Podstatný je také objem. Udává se většinou podle počtu šálků, a to malých o objemu 50 ml. Na trhu jsou dnes dostupné miniaturní konvičky a i takové, v nichž pohodlně připravíte kávu celé rodině. Konvičky na 3 až 4 šálky jsou ty nejmenší. Větší mají objem 4-6 šálků a největší rovnou 6-9 šálků.

Moderní verze moka konviček se vyrábějí většinou z nerezu. Levnější variantou je hliník, mezi další materiály patří i keramika nebo sklo.

Sdílet článek