Jakými fobiemi nejčastěji trpí ženy?

syndrom vyhoření

Arachnofobie patří k nejčastějším fobiím vůbec. Možná právě vy patříte mezi lidi, kterým z pavouků naskakuje husí kůže a kteří nemohou být v jeho sebevětší společnosti. Arachnofobie je však jenom jednou z mnoha fobií, kterými lidé trpí. Podle posledních průzkumů se zařadila mezi nejčastější fobie, kterými trpí ženská část populace. Z čeho dalšího mají ještě ženy strach?

Strach z malých prostorů je také velmi častou fobií u žen

Člověk si ani neuvědomuje, kolik fobiemi může trpět nebo co všechno mu může nahánět strach. Mnohdy jsou to naprosto drobné věci, které člověku nedají spát a které ho vyvádí z míry. Pro někoho může být až nepochopitelné to, z čeho lidé mohou mít strach. 

Mezi ženami je poměrně častá také klaustrofobie čili strach z malých prostor. Samozřejmě tímto typem fobie netrpí jenom ženy, ale je to poměrně časté hlavně u nich. Když se dostanou do malých prostor, začnou se u nich projevovat záchvaty paniky. Člověk se má potřebu automaticky dostat z místnosti ven. Začíná se mu sužovat hrdlo a to jediné, po čem touží, je větší místo. 

Strach ze selhání jako další porucha na seznamu

Jakými fobiemi trpí ženy nejčastěji? Kromě strachu z pavouků nebo z malých prostor hlavně cílevědomé a houževnaté ženy sužuje fobie ze selhání. Její název není mezi lidmi tak známý, mluvíme o takzvané atychifobii, která se vždycky váže k nějaké nové činnosti, ve které nechtějí neuspět. 

Strach hadů je taky velmi rozšířen

Abychom se však navrátili k více známým fobiím, které sužují hlavně ženy, ale i mnozí pánové s ní mohou mít nemilé zkušenosti, zmiňme si takzvanou ophidiofobii čili strach z plazů. Jedná se o velmi rozšířený strach, který je specifický nepříjemnými pocity, které vyplynou na povrch ve chvíli, kdy se v blízkosti nachází had. V lidech trpících touto fobií se automaticky zrodí pocit, že je chce plaz zabít nebo jim jinak ublížit.

A co syndrom vyhoření?

Nejedná se o fobii, ale o psychický stav, takové vyčerpání – to je syndrom vyhoření a je častý nejen u žen. Může se to stát, učitelce, doktorce, ale i matce na rodičovské dovolené.

Sdílet článek