Jaký typ obuvi a oblečení vybrat pro práci ve zdravotnictví?

Oblast zdravotnictví je specifická tím, že zaměstnanci zde velkou část své pracovní doby tráví na nohách. Přicházejí do styku s mikroorganismy a různými organickými nečistotami. Je tedy prioritou, aby jejich pracovní oblečení splňovalo vysoké nároky na bezpečnost, snadnou údržbu i pohodlí. Jakou vybrat obuv pro zdravotní sestry?

Pohodlí a bezpečnost obuvi

Zdravotní sestry v nemocnicích mají namáhavé zaměstnání, které vyžaduje i několikahodinovou práci ve stoje. Zdravotnická obuv má být proto navržena jako pohodlná a zmenšující únavu nohou. Důležitá je bezpečná podrážka, která se nesklouzne na vlhkém povrchu. Zásadní je podpora nožní klenby, jež ulevuje od bolestí chodidel.

Z materiálů, které se používají na šití svršku, jde zejména o pravou hladkou kůži, případně syntetiku, jež je ale méně oblíbená. Podstatné je, že je možné obuv snadno čistit a je odolná vůči vlhkosti. U stélky ocení majitelka obuvi potažení jemnou kůží, čímž se zvýší komfort při nošení. Pokud budou pásky na patě a nártu nastavitelné, jde o plus, jenž zvyšuje užitné vlastnosti zdravotnické obuvi.

Praktické pracovní oblečení

Vedle zdravotnické obuvi je to i pracovní oděv pro zdravotnický personál, jenž by měl splňovat nároky pracovníků ve zdravotnictví. Týkají se nejen vzhledu, ale také volby materiálu. Zde je důraz kladený na možnost prát sesterské haleny při vyšší teplotě, minimálně na 60 °C a výše. Jen tak je možné je zbavit případných organických nečistot nebo choroboplodných zárodků, které na nich ulpěly. Moderní oblečení pro sestry bývá vyrobené v různém designu. Nechybí mu ale praktické kapsy na drobnosti, pohodlný a slušivý střih s rozparky na bocích i zajímavý vzor. Volba materiálu padla na směs polyesteru a bavlny, který v sobě snoubí výhody obou – prodyšnost, měkkost a tvarovou stálost.