Jaké bylo první spodní prádlo?

spodní prádlo

Pohodlné, praktické a příjemné na nošení, takové je spodní prádlo dnes. Nebylo tomu tak ale vždy, prádlo prošlo velkým vývojem.

Jen pruh látky

Než přišlo prádlo, chodili lidé nazí a nijak je to neomezovalo, naopak i dnes stále existují kmeny, ve kterých není oblečení žádnou nutností. Už ze základní školy si pak pamatujeme obrázky pralidí, kteří měli kolem pasu omotané kožešiny z ulovených zvířat. Ty nesloužily k zahalení kvůli studu, ale jako praktická ochrana choulostivých partií před zimou a úrazem. Ve starověku také jako spodní prádlo fungovala bederní rouška. Egypt i Řím mají teplé podnebí a víc nebylo třeba, v severnějších částech světa se pak lidé zahalovali více kvůli zimě. První spodní prádlo tak byl pruh látky nebo kůže, který se omotal kolem těla. Ve středověku nastal zlom a lidé se začali více ukrývat před pohledy ostatních a také se chtěli oblečením odlišit. Zatímco muži měli prádlo stále celkem pohodlné, jednalo se vlastně o dlouhé spodky do půli lýtek, dámy už to měly horší. Upnuté korzety a šněrovačky omezovaly v pohybu i dýchání a byly všechno možné, jen ne pohodlné. Teprve dvacáté století přineslo pohodlnější dámské spodní prádlo a ženám úlevu a volnost pohybu.

Rychlý vývoj

Přesto bylo posledních sto let pro prádlo časem pokusů a omylů. Na začátku minulého století se do popředí dostalo úplné zahalování, aby nebyl vidět ani kousek kůže. Místo prádla se nosily overaly, které skryly tělo od kotníků po zápěstí. Tato éra ale naštěstí netrvala dlouho, začalo se zkracovat a prádlo se pomalu blížilo dnešní podobě. Dámské prádlo se rozdělilo na podprsenku a kalhotky, pánové začali nosit bavlněné pohodlné trenýrky se širokými, krátkými nohavicemi a volným střihem. Ve dvacátých letech pak došlo k jejich úpravě pro boxery a přidal se široký kožený pás, který udržel trenýrky na místě i během tréninku či zápasu. Pak už byl jen krůček k pohodlným boxerkám, které dnes nosí miliony mužů a nedají na ně dopustit.

V minimalistické verzi pak přišly boxerky o nohavičky a světlo světa spatřily slipy, další ze stále oblíbených střihů pánského prádla.