Zlepšete svou psychiku s fenylalaninem

zelené potraviny

Aminokyselina, která odstraňuje špatnou náladu a zmírňuje chronickou bolest. To je fenylalanin neboli esenciální aminokyselina, díky níž zlepšíme činnost nervové soustavy a odolnost vůči stresu. Dnes si probereme skrz naskrz aminokyselinu s těžko vyslovitelným názvem, ale také s vlastnostmi, které se nám mohou hodit.

Aminokyselina dobré nálady

Fenylalanin, někdy označovaný jako aminokyselina dobré nálady, patří do skupiny esenciálních aminokyselin, tedy aminokyselin, které si naše tělo neumí samo vyrobit. Naštěstí pro vás máme dobrou zprávu: existuje totiž poměrně hodně zdrojů, jak fenylalanin můžeme doplnit. Navíc lze tuto aminokyselinu nahradit tyrosinem neboli další aminokyselinou, s podobnými účinky jaké má fenylalanin.

Fenylalanin je aminokyselinou, která zajišťuje činnost tzv. neurotransmiterů, tedy přenašečů nervového vzruchu. Co to jsou neurotransmitery a k čemu slouží? Ve zkratce můžeme říci, že neurotransmitery jsou chemické látky, které slouží k přenosu nervových impulsů, přičemž vyvolávají nervové vzruchy. Tyto vzruchy aktivují činnost našich svalů nebo žláz. Následkem nerovnováhy nervových přenašečů mohou být nejrůznější psychosomatické potíže, ale také únavový syndrom nebo syndrom vyhoření, Alzheimerova a Parkinsonova choroba či roztroušená skleróza.

Vraťme se ale zpátky k fenylalaninu. Jak jsme si již uvedli výše, tak fenylalanin musíme získávat potravou. Přestože nejbohatším zdrojem fenylalaninu je čokoláda, existují i mnohem zdravější zdroje. Třeba kvasnice, sójový protein, tofu nebo ořechy. Velké množství fenylalaninu najdeme taktéž v zelených potravinách, především pak v chlorelle pyrenoidose a mladém ječmeni. Dalšími zdroji této aminokyseliny jsou ryby, mléko, vejce nebo sýry.

Fenylalanin můžeme vyrobit i chemickou cestou nebo biosyntézou. Zajímavostí je poté také fakt, že fenylalanin je hojně používán pro přípravu ochucovadel či aspartamu, tedy jednoho z nejpoužívanějších umělých sladidel. Fenylalanin se stále častěji, díky svým pozitivním vlastnostem na činnost naší nervové soustavy, využívá jako doplněk stravy.

Fenylalanin jako účinný spalovač tuků

Jaké jsou pozitivní účinky fenylalaninu? Proč je fenylalanin aminokyselinou dobré nálady? Tato aminokyselina totiž dokáže příznivě ovlivňovat naše pocity, nálady i sexuální aktivitu. Kromě toho může stimulovat naše prožitky. Studie dokonce prokázaly, že fenylalanin umí utlumit naši chuť k jídlu. To znamená, že jej stále častěji využívají výživoví poradci nebo lidé, snažící se zhubnout.

Další pozitivní vlastností fenylalaninu je to, že působí proti bolestem. Mimo to využíváme fenylalanin při zánětlivých onemocněních nebo jako podpůrnou léčbu revmatoidní artritidy či Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby. Některé výzkumy se taktéž zaměřují na možnosti fenylalaninu zmírňovat projevy stárnutí našeho organismu.

Sdílet článek