Vytvořte si vlastní kytici!

jedinečné kytice

Jak si vytvořit vlastní kytici v pěti krocích

Milujete květiny a rádi byste si vytvořili svoji vlastní? I když pro většinu příležitostí raději preferujete zkušené floristy a odborníky, není na škodu čas od času nechat vyniknout i vaše kreativní já a vytvořit si kytici přímo doma. Nejen. že vám to pomůže se zrelaxovat a zabavit, možná to váš obdarovaný ocení ještě o to více, než kdybyste mu věnovali pouze květinové aranžmá připravené na míru z květinářství. Samozřejmě rozumíme, že ne každého vázání květin může bavit nebo lákat, ovšem pro kreativní duše milující kytky bude dnešní článek skutečnou inspirací, jak si vytvořit nádherné květinové aranžmá přímo u vás doma! Výroba vaší vlastní kytice vám navíc umožní uplatnit nejen vaše květinové znalosti, ale také si vyzkoušet, jak dobře znáte vaše blízké, abyste jim vytvořili kytici přímo na míru.

Ať už chcete vytvořit kytici pro zvláštní příležitost jako je například svatba, narozeniny nebo výročí, naše tipy vám pomohou vytvořit perfektní kytici pro jakoukoliv příležitost. Přečtěte si jak vyrobit nádhernou kytici v domácím prostředí v 5 jednoduchých krocích.

Krok 1: Připravte si všechny potřebné materiály

Květiny: Jako první musíte vybrat květiny, které do kytice použijete. Může se jednat například o vámi oblíbené druhy, nebo oblíbené květy oslavence.

Nůžky: Nůžky budete potřebovat nejen ke správnému zastřihávání stonků a případnému zkrácení, ale také k očištění stonků od listů, které by přebývaly ve váze pod vodou. Čím ostřejší, tím lepší, ovšem vždy s nůžkami i dalšími ostrými nástroji zacházejte s největší opatrností!

Květinová páska: Náš tip, který vám pomůže usnadnit mnoho práce a starostí je rozhodně květinová páska, která vám pomůže udržet kytici hezky u sebe a zajistí, aby jednotlivé květiny neodpadávaly.

Dekorativní stuha: Pravděpodobně nechcete, aby ve vaší kytici šla vidět květinová páska, která je sice obrovským pomocníkem, nicméně na kráse moc nepřidá. Proto je vhodné ji zamaskovat právě dekorativní stuhou, která navíc skvěle dokáže doladit výsledný vzhled kytice.

Jak správně vybrat květiny?

Nejlepší volbou jsou samozřejmě druhy květin, které mají svou sezónu. Právě sezónní květy nakoupíte vždy za ty nejvýhodnější ceny a navíc si můžete být téměř jistí, že vám vydrží co nejdéle. Dostupnost sezónních květů bude také mnoho snadnější, jelikož nemusí nutně putovat z místa pěstování na místo prodeje a věřte nebo ne, i tato drobnost může významně ovlivnit kvalitu zejména náchylnějších květin. Abyste se vyhnuli případnému stresu nebo shánění požadovaných kusů na posledních chvíli, je dobré si květiny objednat online s časovým předstihem. Navíc díky dostatečnému předstihu můžete také ušetřit a budete si jistí, že květiny budou doručeny na konkrétní den.

Tip: Objednejte si o pár kousků květin více, než jsou vaše výpočty na finální kytici. Je lepší mít pár kousků do zásoby, než být ve finále nespokojený s celkovým výsledkem a dokupovat květy na poslední chvíli. Květiny vždy nakupujte květiny těsně před jejich otevřením pupenů, aby obdarovaný měl zajištěn co největší požitek! Obzvláště frézie a lilie potřebují dostatečný čas na otevření, aby vypadaly co nejlépe.

Krok 2: Nachystejte vaše květiny

Jakmile budete mít všechny potřebné materiály připraveny pohromadě společně s vybraným druhem květin, je na čase pustit se do opravdové práce! Jako první je vhodné začít s odstraňováním drobných lístečků podél stonku, jedině tak bude kytice vypadat opravdu dobře a bude se jí ve váze dařit.

Krok 3: Odřízněte všechny stonky rovnoměrně

Jakmile budete mít odstraněny všechny nepotřebné listy, je na čase seříznout stonky. Stonky seřízněte u všech jednotlivých květů stejněpod úhlem, abyste zajistili dostatečnou hydrataci pro všechny květiny v kytici. Náš malý tip je pracovat před zrcadlem, ve kterém uvidíte kytici ze všech úhlů. Hlavně tedy nejen od doručovatele, ale zejména z úhlu obdarovaného!

Krok 4: Uspořádejte květiny do kytice

Jakmile dokončíte přípravu květin, je na čase se rozhodnout ja budete chtít uspořádat jednotlivé květy do finální kytice. Nejlepší je začít dvěma až čtyřmi květy, které použijete jako základ pro ohnisko kytice. Poté budete pokračovat přidáváním jednotlivých stonků kolem ohniska. Nejlépe se vám bude pracovat tak, že budete kytici postupně otáčet až dosáhnete požadované velikosti kytice. Na závěr můžete přidat také zeleň a další větvičky, abyste kytici dodali ten správný rozměr. Ujistěte se, že vaše odkryté stonky mají délku alespoň 12 centimetrů, aby se krásně vlezly do vázy. Vhodné je také umístit stonky ve stejném směru, což vám pomůže vytvořit krásný spirálový efekt.

Krok 5: Zajistěte vaši kytici

Jakmile máte jednotlivé květy uspořádány podle vašich představ, je na čase zajistit stonky těsně pod květy pomocí květinové pásky. Jedině tak zajistíte, že vše zůstane na svém místě a vaše kytice bude mít podporu. Pokud si všimnete ve spodní části přebytečných stonků, můžete je klidně odstřihnout dokud nedosáhnete požadované délky. Hotovou kytici vložte do vázy se sladkou vodou, aby při předání vypadala stejně dobře, jako teď.

Tip: Nevystavujte kytici před jejím předáním na přímé sluneční světlo, které by mohlo způsobit vadnutí lístků. Místo toho jí umístěte v chladu a tmavém prostředí.

Na úplný závěr před samotným předáním kytice přidejte ozdobnou stuhu a ujistěte se, že při předání zakrývá celou plochu květinové pásky, která by neměla vyčuhovat. Nyní si můžete už jenom pogratulovat, že jste zvládli vytvořit nádhernou kytici pro vaše blízké! Příště můžete zkusit experimentovat s různými druhy květin, barvami stužek nebo jednotlivými dekoracemi a vytvořit tak jedinečné kytice přesně podle vašich představ.

Sdílet článek