Výbava do postýlky: co vám nesmí chybět

výbava do postýlky

Chystáte se na příchod miminka a nevíte, kam dřív skočit? Věcí, které musíte pořídit ještě než se to malé narodí, je dlouhý seznam. My se tentokrát zaměříme na výbavu do postýlky. Žádné zbytečnosti – jen věci, které opravdu budete potřebovat pro to, abyste děťátku vykouzlili jeho vlastní příjemné a bezpečné království.

Postýlka či kolébka

Kojenci mohou denně prospat až 20 hodin, proto byste jejich bezpečí a pohodlí neměli stavět do kompromisů. S dnešní širokou nabídkou už naštěstí lze pořídit opravdu kvalitní postýlky nebo kolébky za příznivé ceny s nejrůznějšími vychytávkami jako zaoblené rohy nebo odnímatelná bočnice. Po jejím odstranění můžete postýlku umístit hned vedle své postele a mít tak dítě po ruce.

Pokud jde o matrace, zvolte raději ty s vyšším stupněm tvrdosti. Výborné vlastnosti mají ty s kokosovými vlákny – jsou hypoalergenní, vysoce prodyšné a málo poddajné. Vyvíjejícímu se tělíčku miminka tak poskytnou tu nejlepší možnou oporu. Nezapomínejte na to, že matrace by do postýlky měla pasovat naprosto přesně, aby se dítě nemohlo v mezerách zaklínit a ublížit si.

Prostěradla a povlečení

Lůžkoviny budou v té nejtěsnější blízkosti vašeho uzlíčku radosti. Jejich kvalita je proto extrémně důležitá! Ideálně by měly být vyrobeny ze 100% bavlny. Tento přírodní materiál je hypoalergení a vyniká skvělými termoregulačními schopnostmi – v zimě hřeje, v létě zas velmi dobře odvede pot. Navíc, její údržba je velmi snadná, což při častém praní teprve oceníte.

Hnízdečko

Možná ho za takovou nezbytnost nepovažujete, ale pro nerušený spánek miminka znamená opravdu hodně. Jeho zvýšené hrany děťátko dokonale obklopí a dají mu pocit klidu a bezpečí stejně tak jako u maminky v bříšku. Klasická hnízdečka využijete v prvních 8 měsících nejen v ložnici, ale i na cestách. Existují také tzv. maxi hnízdečka pro děti až do věku 3 let.

Zavinovačka a spací pytel

Zavinovačka vás a vašeho drobečka bude provázet prakticky od prvních okamžiků. Usnadní vám jeho držení, zatímco jeho příjemně zahřeje. Její pevné “sevření” dítěti dodá pocit blízkosti a bezpečí nezbytný pro klidnější spaní. Po jejím rozvinutí ji lze použít coby podložku pro hraní, přebalení ale i namísto dečky v kočárku. Záleží jen na vás, zda dáte přednost zavinovačce se zavazováním, nebo suchým zipem, vždy ale dbejte na to, aby byla vyrobena z přírodních antialergenních tkanin. Novinkou jsou zavinovačky s vyztuženou zádovou podložkou, které byly vytvořeny na základě doporučení pediatrů a porodních asistentek.

Převážná většina miminek zavinovačky miluje, ale najdou se i taková, kterým zkrátka nevyhovují. Jako alternativu lze použít spací pytel. Narozdíl od deky dítě nemůže spacáček odkopat, zůstane tak v teploučku po celou dobu snění. Spací pytle využijete i pro miminka, která zavinovačce už odrostla, a také starší děti do věku 4 let.

Polštářek a peřinka (výplň)

Novorozenci by z důvodu nedostatečně zpevněné krční páteře měli alespoň zpočátku spinkat na rovném povrchu buď úplně bez polštářku, nebo na plochém polštáři bez výplně. Aby ale nedocházelo ke zploštění hlavičky, doporučuje se spánek na rovném střídat s ležením na tzv. fixačním polštářku nebo v náručí maminky.

Látková plenka

Miminka usínání s nimi zbožňují. Často se jich drží, třou se o ně a uklidňují se s nimi. Skvělé jsou pleny bambusové, které mají samo-sterilizační vlastnosti a velmi snadno se udržují. Nebude tak problém, když si miminko ublinkne nebo plenku oslintá.

Kromě těchto základních kousků můžete malou postýlku ještě vyšperkovat dalšími doplňky. Jedinečnou útulnou atmosféru můžete vytvořit nebesy, pocit bezpečí ještě umocnit polstrovanými mantinely a pro vaše pohodlí k postýlce připevnit praktický kapsář. Nezbývá než popřát sladké snění celé rodině!

Máte už tyto nezbytnosti pořízené? Kupujete nové, nebo některé kousky tzv. dědíte?

Sdílet článek