Vše, co potřebujete vědět o cvičení s kettbellem

Kettbell

Kettbell je ideální cvičební pomůckou pro vypracování postavy v domácích podmínkách. Za pár korun totiž máte posilovací nástroj, který je při použití správných technik velice prospěšný a efektivní pro zpevnění a posílení vašeho těla. Kettbell je tu s námi již čtvrtým stoletím od dob carského Ruska, větší popularitě se však těší zejména posledních pár let. A jak se říká, není jeden jako druhý.

Jak vybírat

Kettbell nebo tzv. KTB je vhodné začít vybírat dle požadované hmotnosti. Dříve se vyráběly pouze v čtyřech předem daných hodnotách. V současnosti se po medializaci vyrábí ve váhových kategoriích od 1 do 72 kilogramů a to nejčastěji skokově po 4 kilogramech. Důležitým aspektem je také materiál, ze kterého byl kettbell vyroben. Nejčastěji se jedná o kov nebo plast. Plastové kettbelly mají nižší pořizovací cenu společně s nižšími funkčními vlastnostmi. Kovové jsou dražší, zato disponují lepšími vlastnostmi a jsou standardní výbavou posiloven.

V neposlední řadě je stěžejní také výběr vhodného madla, které by mělo být souměrné a nijak deformované. Za ideální volbu materiálu se považuje celokovové nebo celolitinové. Madlo by zkrátka mělo při úchytu dobře držet a nemělo klouzat ani za předpokladu, že budete mít ruce zpocené.

Čemu se vyvarovat

Vyvarujte se kettbellům s tlustými madly, jelikož se velice špatně drží, což může mít vliv na celkovou kvalitu tréninku. Ne všechno zlato třpytívá se, ne každý lesklý kettbell se dobře drží. Dbejte na správnou povrchovou úpravu, lesklost nemusí být vůbec garantem tohoto stavu. Struktura by měla být zejména jemná a protiskluzová.

Nespornou výhodou cvičení tohoto typu je nízká cena a velká variabilita výběru a cvičení podobně jako v případě činek nebo gymnastického míče. I úplný začátečník se může do cvičení pustit z pohodlí domova, jen nezapomeňte na používání správných technik.