Víte, jak jste na tom?

výpočet BMI

Hubnutí a dieta – to jsou dvě slova, která zní tisícům žen i mužům denně v uších. Slova, jež je omezují při každém soustu dortu či tučnějšího oběda. A přitom může být zakopaný pes úplně jinde. Než se totiž vůbec pustíte do  nějaké drastické diety, bude fajn, když se zaměříte na své aktuální proporce. Pomůže vám s tím chytrá BMI kalkulačka.

Co je to BMI index

BMI kalkulačka vám prozradí, do jaké skupiny patříte, zda máte normální a vyhovující váhu, nadváhu či obezitu. BMI index vám zároveň řekne, zda vás ohrožuje takzvaný viscerální tuk, tedy tuk obalující cevy, srdce a vnitřní orgány. Nadměrný viscerální tuk může vést k mnoha zdravotním problémům, zvláště pak k metabolickému či srdečnímu onemocnění. Toto riziko můžete snížit správným jídelníčkem a pravidelným pohybem. Aby byl výpočet BMI maximálně přesný, vložte nejen svou stávající váhu a výšku, ale také zadejte obvod pasu a boků. 

Tím zjistíte svůj BMI index a zároveň typ postavy. Ten může být ve tvaru jablka, tedy kulatého typu, kdy se tuk hromadí především v oblasti břicha, někomu vyjde třeba typ hrušky, kdy jsou tukové zásoby ukládány nejvíce v oblasti boků. Kromě nadváhy a obezity samozřejmě můžete i zjistit, že jste na tom s váhou příliš nízko a bylo by vhodné pravidelnou a pestrou stravou dodat tělu potřebné vitamíny, živiny, minerály a nějaké to kilo přibrat.

Začněte s pohybem a přidejte zeleninu

O způsobech hubnutí toho bylo napsáno skutečně mnoho a opravdu platí jedno jediné obecné pravidlo. Upravte stravování a přidejte pohyb. Nemusíte hned začít závodně plavat nebo denně šlapat na Sněžku, stačí pravidelné procházky, eventuálně jiný pohyb, který zvládnete při své stávající fyzické kondici i s kilogramy navíc. Do jídelníčku přidejte kvalitní tuky v podobě olejů a vyhněte se prázdným cukrům. Kupované sladkosti jednoduše nahradí domácí pečení z ověřených surovin.

Sdílet článek