U školních batohů je zdraví prioritou

školní batoh

Všichni máme své povinnosti, dospělí chodí do práce a děti do škol. Aktuálně tedy mají od výuky v lavicích pauzu, ale zanedlouho opět zamíří do škol a spolu s nimi i jejich školní batohy. Co mají splňovat?

Kontrola při chůzi

Prvňáci si nestihli zvyknout na každodenní školní režim, když se školní docházka přerušila. Rodiče tak získali skvělou možnost, jak naučit své děti si do školy věci připravovat včas a vše kontrolovat. A možná nejednoho dospělého překvapilo, kolik věcí musí děti do školy nosit a jakou váhu má plná školní taška nebo batoh pro prvňáka. Ti jsou navíc na školu natěšení a chtějí mít vždy vše s sebou, nosí tak v tašce i věci, které by mohli nechat doma. Tím zvyšují celkovou zátěž a bez kvalitní školní tašky si ničí záda a držení těla. Už děti ve věku šesti až osmi let mívají se správným držením těla problémy a v budoucnu jim hrozí chronické bolesti zad a další zdravotní problémy. S výběrem batohu do školy bychom si tak měli dát opravdu záležet. A to, i pokud už nějaký máme a během volna jsme zjistili, že našemu školákovi tak úplně nevyhovuje. Stačí ho pozorovat, jak chodí a zda se křiví, nahýbá na stranu nebo naopak zaklání, protože ho váha tašky táhne dozadu.

Pevná záda

Základem je kvalitní batoh, který dobře sedí na zádech, a také jeho správné nošení. Hodit si tašku přes jedno rameno nic neřeší, naopak opět dochází k přetěžování zad na jedné straně. Měli bychom tak svým ratolestem vysvětlit, proč je důležité nosit školní batoh na obou ramenou. Kvalitní batoh má vyztužená a tvarovaní záda s dobrým odvětráváním a polstrované popruhy s možností nastavení. Tím zajistíte, že batoh přilne k zádům a bude dobře sedět, nepotáhne dozadu a naopak dobře rozloží váhu do ramen. Až o 50 % dokáže snížit zátěž bederní popruh, který by měl být u školních batohů samozřejmostí. Důležitý je také odolný materiál a pevné dno, které zajistí, že obsah batohu bude i při chůzi na svém místě. Reflexní prvky pak podpoří bezpečný pohyb školáka na cestě do nebo ze školy.

Občas vidí děti špatný příklad v nás dospělých, a pak se špatně vysvětluje, proč my nosíme tašku ledabyle hozenou přes rameno a po nich vyžadujeme nošení na obou ramenech. Zkuste změnit i své návyky a jít dětem příkladem, vaše záda to ocení.

Sdílet článek