Stop plýtvání aneb Jak správně zužitkovat potraviny?

Celý svět čelí mnoha globálním výzvám, proto není divu, že někteří lidé se velmi pečlivě starají o to, čeho a kolik nakupují. Plýtvání jídlem, vodou a potravinami už dávno není v kurzu. Naopak, i restaurace začínají zužitkovávat dříve opomíjené části potravin, zejména pak rychle se kazící zeleniny či ovoce. Připravili jsme pro vás pár tipů, které můžete přidat do svého běžného života, a ulehčit tak přírodě i vlastní peněžence.

Pracujte s regionálními potravinami

 Exotické chutě jsou fajn, ale jejich cena bývá závratná. Přitom jsou dostupné sezónní potraviny ideální pro náš jídelníček i většinu českých produktů. Vyzkoušejte například farmářské bedýnky nebo bezobalové nakupování. Sezónní potraviny z našeho regionu vydrží mnohem déle než zahraniční dovoz exotického ovoce či speciálních odrůd zeleniny. Vzhledem k tomu, že se jedná o zdejší výsadbu, lze předpokládat, že potraviny budou odolnější. Volte takové odrůdy ovoce, které při uchovávání v chladu zůstanou čerstvé i několik týdnů. Pomůže vám také správný způsob skladování. Zapomeňte na plastové sáčky, ideální jsou plátěné obaly! S tím souvisí i myšlenka zero waste. Že jste o něm ještě neslyšeli? Jedná se o filozofii, jež si klade za cíl nulový odpad. V prvním momentu si to zřejmě nedokážete představit, ale spoustu odpadu tvoříme pouze z naší pohodlnosti. Například neustálé nakupování plastových igelitek v obchodech, zatímco je velmi snadné vzít s sebou vždy jednu síťovanou tašku nebo pevnou a odolnou plastovou tašku pro opakovatelné použití. Takových případů by se dalo najít v denním životě hned několik. Ostatně, stačí se večer podívat do koše a zjistit, co všechno bylo zbytečně  zabaleno do těžce rozložitelných obalů. Bezobalové nakupování je skvělou šancí na snížení odpadu!

Jak zužitkovat vše?

U ovoce a zeleniny dochází k enormnímu plýtvání. Vezměte si takový banán, jehož některé části už jsou nahnědlé a měkké. Co udělá většina? Vyhodí je. Přitom stačí vzít do ruky tyčový mixér a využít měkké části banánu jako sladidlo pro děti do kaše či přidat mléko a udělat si koktejl. Je to jednoduché a zvládne to skutečně každý! Kvalitní mixér vám pomůže zužitkovat řadu zbytků a vytvořit výborné pochoutky pro celou rodinu.