Současné trendy v tisku fotografií

fotografie

Fotografie

Fotografie – kousek papíru, na kterém je zachycen jedinečný okamžik pro uchování krásných vzpomínek. Snaha o přenesení reality na papír se datuje už od začátku 18. století. Jenže s příchodem různých lepších a lepších digitálních technologií se trend papírových obrázků začal pomalu vytrácet. 

Hodně z nás si vzpomene, jak jsme s našimi rodiči či prarodiči sedávali nad rodinnými alby a vyprávěli si, kdo je kdo a nasmáli jsme se společně nad různými veselými historkami. Naštěstí dnes mnozí lidé pochopili, že je škoda si tyto zvěčněné a cenné okamžiky znovu neprohlédnout, nepřipomenout a proto se opět v posledních letech těší poměrně velké oblibě fotografie či fotoalba, ovšem v jiných formách než na jaké jsme dříve byli zvyklí. Na to, jak je to s tištěnými fotografiemi v současnosti se podívá Eva Pavlík Novotná z TisknuLevne.cz.

TisknuLevne.cz

Co teď letí v tisku fotografií?

Samozřejmě, že i v současnosti je mezi námi pár takových kreativců, kteří rádi popustí uzdu své fantazii, nechají si vyvolat fotografie, koupí si např. obyčejné papírové album a stráví svůj čas nad výrobou ručně dělaného fotoalba. Někdo dá přednost fotoalbu s kapsami nebo naši příbuzní mohou chtít do rámečku jen vyvolanou fotografii svých dětí, vnoučat a jiných rodinných příslušníků. Avšak odborník na slovo vzatý, pan Pavel Körner poukazuje na fakt, že kromě klasických fotografií všech formátů je velmi moderní tisk na plátno nebo profesionální výroba tzv. laminovaných fotoobrazů, tedy kašírované fotografie vhodné k okamžitému pověšení na stěnu. Pokrok zaznamenal i tisk tzv. velkoformátových fotografií, kde si zákazník může vybrat z velkého množství materiálů – od super kovového lesku po art mat připomínající uměleckou grafiku.

tisk na textil

Můžeme tedy obdarovat naše blízké krásným fotoobrazem namísto malého rámečku s miniaturní fotografií, který by se krčil někde v rohu na poličce. To je ale dozajista věcí názoru, kdo má jaký vkus a preferenci.

Pro zajímavost, věděli jste, že téměř všechny větší firmy na výrobu fotografií nabízejí také možnost, že si fotografie nahrajete na jejich stránky a odešlete k tisku. Pouze zadáte nejbližší možnou adresu, kde je budete chtít vyzvednout a nemusíte se nikam trmácet, to je super benefit, ne?     

Další velmi oblíbenou možností, jak přenést fotografii z digitální podoby na papír je tzv.  fotokniha. Dané firmy mají k dispozici speciální programy, které jsou již započítány v ceně fotoknih. Pouze naklikáte jaké fotografie kde chcete ve své knize mít a oni Vám knihu vyrobí a dopraví až domů. 

Existují i další možnosti, kam se fotografie dají natisknout. Jsou to různé upomínkové předměty, jako je výroba kalendářů z vlastních fotografií, tisk na textil, hrnečky, propisky nebo dokonce kryt telefonu. Tyto možnosti jsou však spíše doplňkové. Fotografie, fotoknihy a různé obrazy prostě frčí stále nejvíc. 

Tisk fotografií doma? 

Někdy jsme nedočkaví a nechceme čekat, až nám fotografie vyvolají, chceme si je vytisknout hned doma na vlastní tiskárně, když už jí máme. Ano, i tato možnost tu je, ale pozor třeba laserová tiskárna není pro tisk fotografií zrovna nejvhodnější volbou. Funguje totiž na principu jemného prášku, který se nanáší na povrch papíru a nevpíjí se do jeho struktury, jako tomu je v případě inkoustu. Laserová tiskárna je skvělá, pokud chceme tisknout např. dokumenty.  Pro věrné ztvárnění fotografií je nutný přímý tisk barev, na který jsou inkoustové tiskárny jako dělané. I přesto doma tištěné fotografie nebudou téměř nikdy dosahovat takové kvality jako fotografie nebo potisky od profesionálů. 

Tištěné fotografie měly zkrátka vždy své kouzlo stejně tak, jako tomu je nyní, když si u svých prarodičů prohlížím fotky z jejich mládí.  

inkoustové tiskárny

Sdílet článek