Pronájmy bytů v Praze a vliv horší dostupnosti hypoték

pronájem bytu v Praze

Vzít si do pronájmu byt v Praze nebo v některém z dalších velkých měst České republiky se pokouší stále větší počet lidí, kteří na koupi vlastní nemovitosti nedosáhnou. Pro mnohé to už zkrátka není otázka volby, kdy by se mohli více méně svobodně rozhodnout, zda si byt pronajmout nebo pořídit do vlastnictví. Ceny v Praze, Brně, Olomouci i v několika dalších městech nejspíše již překročily určitou mez, která je pro značnou část naší populace únosná.

Dalším z faktorů, který pravděpodobně znemožní koupi i těm, kteří by vysoké ceny ještě byli ochotni akceptovat, je chystané zpřísnění podmínek pro poskytování hypotečních úvěrů. ČNB oznámila, že nová pravidla, která potenciálním kupcům ještě více znesnadní přístup k vlastnímu bydlení, budou zavedena letos v říjnu.

Počet těch, kteří hledají nějaký pronájem, se tak pravděpodobně rozroste o další tisíce lidí neschopných dostát přísnějším požadavkům na získání úvěru.

Pronajmutí bytu se zájemcům zkomplikuje

Poptávka po činžovním bydlení tedy s největší pravděpodobností ještě stoupne a to právě díky horší dostupnosti hypoték. Počtem takto žijících obyvatel se zřejmě pomalu začneme přibližovat statistickým číslům běžným na západ od našich hranic. Stoupající poptávka se dotkne především již zmiňovaných velkých měst a zejména pak Prahy, kde je už nyní dosti obtížné sehnat solidní pronájem za přijatelnou cenu.

Nové podmínky pro přidělení úvěru například stanoví, že žadatel může získat částku odpovídající nejvýše devítinásobku jeho čistého ročního příjmu a splátka zároveň nesmí překročit 45 % z jeho čistého příjmu za měsíc!

Proč ke zpřísnění pravidel vůbec dojde?

Kroky ČNB směřující k přísnějšímu posuzování žadatelů o úvěr mají přesto své opodstatnění. V posledních letech totiž došlo k neobvykle rychlému růstu cen nemovitostí a také objemu poskytnutých hypoték. Jestliže by se zhoršila ekonomická situace v zemi, celá řada domácností by měla se splácením nepochybně problémy a to by se dotklo i jednotlivých bank, nad nimiž drží ČNB dohled. Růst cen nemovitostí u nás byl mimochodem v loňském roce nejvyšší v rámci celé EU.

Češi mají momentálně úvěry na bydlení v hodnotě zhruba 1,174 bilionu korun!

Důsledky změn pocítí řada lidí

Právě v našem hlavním městě, kde jsou ceny nemovitostí zdaleka nejvyšší, mohou přísnější pravidla znamenat, že většina obyvatel, kteří ještě nežijí ve svém, bude mít potíže dosáhnout i na malý byt. Přinese to větší počet zájemců o pronájem a to pak celkem logicky zvedne i ceny. Pro zajímavost máme k dispozici i některá data z loňského roku, která porovnávají výši nájmů s průměrnou čistou mzdou v různých evropských zemích a leccos vypovídají o finanční náročnosti tohoto způsobu bydlení. Jedná se o průměrné hodnoty a o standardní třípokojový byt v centru města.

Čistá mzda

(Kč)

Nájem

(Kč)

Služby

(Kč)

Poměr výdajů k čisté mzdě (%)
Německo58 81733 5765 90167
Rakousko49 11133 5764 82978
Itálie37 07627 3424 05285
Česká republika21 94318 2743 885101
Slovensko20 82620 7954 528122
Polsko19 79317 1674 011107
Rumunsko12 87412 4962 395116

Hypotéka se stane luxusem

Dojde tedy k dalšímu růstu nájmů a pro mnohé bude jedinou volbou život na předměstí nebo zcela mimo větší města. O něco levnější předměstí Prahy patrně zažijí nával nových obyvatel, jelikož především mladí lidé nebudou mít příliš na výběr. Určitým řešením může být ručení za úvěr jinou nemovitostí, která patří třeba rodičům, ale ne každý bude ochoten takto riskovat. Možností je také vzít si úvěr se svým partnerem. Celkově však bude hypotéka spíše luxusním zbožím. S originálním nápadem, jak si v současné době obstarat bydlení, přišla skupina mladých lidí právě v Praze.

Co říkají čísla o našich možnostech?

Podle nových pravidel dosáhne člověk s průměrným platem (cca 30 tisíc hrubého) na hypoteční úvěr v maximální výši 2,5 milionu korun. Faktem ale zůstává, že dvě třetiny lidí mají příjmy nižší, a tak většina z nich patrně zůstane zcela mimo hru. Pokud jde o naši metropoli, kde je průměrná mzda přece jen o pár tisícovek vyšší (38 tisíc), může si ten, kdo takové peníze vydělá, vypůjčit částku lehce přesahující tři miliony. Ovšem byty jsou v Praze o poznání dražší, a tak se za takovou sumu dá dnes pořídit jen nová garsonka, případně o něco větší a starší byt v paneláku.