Proč stárneme a jak v boji s vráskami může pomoci kolagen?

hydrolyzovaný kolagen

Stárnutí je přirozeným procesem, kterému se ale málokdo chce úplně poddat. Projevy stárnutí lze oddálit kvalitními kosmetickými prostředky nebo také užívání kolagenu. Který je nejvhodnější?

Kolagen a proces stárnutí 

Malá miminka a děti mají krásnou, hladkou a vypnutou pleť, na níž není jediná vráska. Je tomu tak proto, že tělo si vytváří dostatečnou zásobu kolagenu. To je bílkovina, která je obsažená zejména pojivových tkáních, jako jsou klouby, chrupavky a vazy, a samozřejmě i v pokožce. Zhruba do 20 let se nikdo nemusí starat o to, jestli má kolagenu dostatek. Pak ovšem dochází k jeho menší tvorbě v organismu, což se projeví prvními vráskami. 

Potravinové doplňky s kolagenem 

Ve vyšším věku se pak ještě přidruží problémy s klouby, které mohou být i bolestivé. Proto by mělo být běžné, že kolagen se stane pravidelnou součástí naší výživy. Vegany a vegetariány příliš nepotěšíme, protože kolagen obsahuje jen živočišná strava. Pro ně ale existují speciální potravinové doplňky s obsahem rybího, hovězího nebo vepřového kolagenu. 

V lékárnách nebo specializovaných kamenných prodejnách či internetových obchodech se zdravou výživou lze koupit hydrolyzovaný kolagen. Tento je štěpený, a tím pádem lépe stravitelný. Je proto ideální variantou. Je rozpustný ve vodě i džusu a lze ho přidávat do snídaňového smoothie nebo müsli, do jogurtu nebo kávy. Tímto přirozeným způsobem pak kolagen dostanete do svého těla. 

Kolagen s kyselinou hyaluronovou 

Spojení s kyselinou hyaluronovou a kolagenu zvyšuje účinnost obou látek. Oplatí se přibližně od 30 roku života užívat kolagen pravidelně, a předcházet tak projevům stárnutí, které se projeví vznikem vrásek a opotřebením kloubů. Díky potravinovým doplňkům s kolagenem si člověk zachová mladistvý vzhled i radost z pohybu.