Proč diety nefungují, aneb zvolte si zdravý životní styl

fitness

Zatímco v minulých letech se roztrhl pytel s nejrůznějšími formami diet, které byly v mnohých případech přímo hazardem se zdravím, v současnosti se začíná dbát hlavně na zdravou formu shazování kil. S dietou možná shodíte 20 kilo za měsíc, avšak za cenu obrovského vyčerpání metabolismu. Nemluvě o jojo efektu, který vás jistě nemine. Proč se vykašlat na diety a raději hubnout pomalejší, avšak zdravou formou?

S dietou až na ARO

O tom, proč jsou diety škodlivé, by se dalo psát do nekonečna. Nebezpečné jsou zejména proto, že tělo ke svému správnému fungování potřebuje denní dávku živin, vitamínů a minerálů. Diety jsou však jednostranně zaměřené. Jedna z nich vás nutí pít týden jenom čaj, další ovocné šťávy, jiná vám zase z jídelníčku vyškrtne všechno kromě bílkovin. To je však špatně. Tělo je z nenadálého zastavení přísunu důležitých živin zmatené a začíná sahat do zásob. Vy tedy sice hubnete, a poměrně rychle, avšak daní je zpomalení metabolismu a stav, který může skončit úplným vyčerpáním organismu. Diety jsou také krátkodobé, a i když se vám během měsíce podaří shodit i 15 kilo, po skončení diety, kdy zase začnete normálně jíst, si tělo každé sousto uloží pro případ, že by se dieta opakovala. Vy tak ve finále přiberete ještě víc, než jste vážili před začátkem diety.

Žijte zdravě

Pokud to tedy s hubnutím myslíte opravdu vážně a chcete, aby vám daná forma vydržela, na diety zapomeňte. Místo toho si nechte profesionálem sestavit vyvážený jídelníček, který bude obsahovat vše, co vaše tělo potřebuje. Na tomto principu si tělo bude pamatovat, že jídla je dostatek a že pokrývá všechny jeho potřeby, a začne se nahromaděného tuku samo zbavovat. Sice pomaleji než v případě diet, ale v tomto případě nastálo. Nezapomínejte také přidat pohyb. Pilates, spinning, kruhový trénink nebo aqua aerobic v rámci lokálního fitness centra vám výrazně urychlí proces spalování tuků. Musíte však cvičit pravidelně. Odměnit se pak můžete pobytem ve wellness zóně, kde zároveň zregenerujete svaly.

Sdílet článek