Příběh bavlny

spodní prádlo

Bavlněné oblečení, stejně jako spodní prádlo patří mezi nejoblíbenější. Mnozí z nás však ani neví, jak taková bavlna vzniká a jaké přesně jsou její výhody. Zajímejte se o historii tohoto přírodního materiálu, který nás obklopuje dnes a denně.

Historie bavlny

O historii bavlny se toho traduje mnohé, některé zmínky sahají až k době před 12 000 lety. O bavlně se říká, že byla objevena v mexických jeskyních. Jiné zase tvrdí, že se do světa rozšířila přes obchodníky z arabských států. Dočíst se můžete i to, že plantáže bavlníků objevil Kryštof Kolumbus. Ovšem v době jeho objevů už byla tato tkanina rozšířena celosvětově.

Rozšíření do světa

Bavlna a její vlákna se začaly šířit z Ameriky, ovšem zhruba v 18. století už byla bezpochyby nepostradatelnou součástí celého textilního průmyslu. I v současné době se však v Americe pěstuje největší množství bavlny. Za vše hovoří i čísla, kdy produkce přesahuje 25 miliónů tun ročně.

K čemu se používá

V dnešní době si můžete pořídit bavlněné kalhoty, tričko nebo i další kousky oblečení. Oblíbené je i použití do bavlněného dámského a pánského spodního prádla. Oblibě se těší hlavně bavlněné kalhotky a pánské bavlněné trenýrky. Je to dáno hlavně komfortem při nošení a možném každodenním použití.

Zpracování bavlny

Prvním krokem, jak získat bavlnu z keře je její odzrnění. Surová bavlna se čistí, suší i mísí. Nejdříve jsou oddělena bavlněná vlákna od semen a následně dochází k přadení. Vytvoří se tak bavlněná příze a stejnoměrné bavlněná vlákna.

Výhody bavlny

Mezi největší výhody bavlněného spodního prádla, případně jiných svršků, patří již zmíněný komfort při nošení. Další výhodou je také univerzálnost, kdy ušijete bavlněné tričko, kalhoty, kabát nebo třeba bavlněné trenýrky, případně dámské kalhotky pro ženy.

Ideální materiál pro citlivé

Pokud máte citlivou pokožku nebo vás trápí různé alergie a ekzémy, je bavlna ideální řešením. Jedná se o prodyšnou tkaninu, která je pevná a příjemná na dotek. Někomu se může zdát, že rychle bledne a ztrácí barvu, to však napravíte správným praním a kvalitními pracími prostředky.

Sdílet článek