Pracovní oděvy – oděvy pro ženy

pracovní oděvy

Pracovní oděvy si většina z nás spojuje hlavně s muži na stavbách či v továrnách. Dávno tomu tak již není. Je čím dál více žen, které se angažují ve strojírenství, baví je mechanika, instalatérství a podobně. Nebo prostě jen potřebují mít vhodný pracovní oděv. Jak to ale udělat, aby se žena cítila i v „mužské práci“ jako žena? Některým z nás není příjemné mít na sobě chlapské montérky či haleny nebo obrovské pláště. Chceme vykonávat svoji oblíbenou práci, ale zároveň se cítit dobře, upraveně a hezky. Naštěstí se již dají najít pracovní oděvy pro ženy, které sluší, jsou prodyšné, ale zároveň pracovnici ochrání před poraněním nebo ušpiněním. Pojďme se podívat, jaké typy oděvů jsou pro ženy k dostání.

Montérky, kalhoty

Ano, i montérky a různé typy kalhot můžete sehnat v různých barevných provedeních od obyčejných až po moderní. Vybírejte si dle svého vkusu (samozřejmě s ohledem na to, co vám zaměstnavatel dovolí), ale hlavně tak, aby vám oděv byl pohodlný, nikde neškrtil, netlačil a umožnil vám volnost pohybu.

Softshellové a fleecové bundy, vesty

V práci nám jde hlavně o kvalitní pracovní nasazení a odvedení dobré práce. Pohodlnost je priorita, ale proč se necítit i vkusně a moderně? Krásný vzhled, mnohdy i ladící s ostatními doplňky stejného výrobce, to je to pravé, po čem ženy touží. Pokud vám to zaměstnavatel dovolí, dopřejte si vypadat i v práci stylově!

Sukně

Přiléhavější či volnější, s kapsami či bez. Volba je na vás. Ale pokud nemáte rády kalhoty a můžete mít v práci sukni, neváhejte a jděte si ji vyzkoušet. Uvidíte, že i kvalitní sukně vám poskytne to, co se od pracovního oděvu očekává. Pokud navíc zvolíte sukni s velkými kapsami, různými poutky a podobně, napodobíte tím pánské montérky – jen v kratším (a hezčím) provedení.

Pláště do deště

Potkalo vás nevlídné počasí a nechcete nosit klasické neprodyšné pláštěnky ze 100% PVC, PUR či PE, ve kterých se necítíte pohodlně, potíte se a cítíte, že to prostě není ono? Doporučuji sáhnout po pracovním nepromokavém plášti, který je narozdíl od pláštěnek prodyšný. Kvalitní pláště mají navíc větrací otvory v podpaží, což znatelně zvýší váš komfort. Ideální je, pokud se vám podaří sehnat plášť s nastavitelnou šířkou rukávů, což většina žen velmi ocení. Proč si nedopřát pohodlí a i v dešti se cítit příjemně?

Díky mnoha výrobcům a jejich nápadům můžete pořídit i oblečení do deště, které má vodoodpudivou úpravu, neprofoukne a pokud je zima, můžete zvolit zateplený nepromokavý oděv. A pokud má navíc nehořlavou úpravu, která se vám k vaší práci hodí, není nad čím váhat.

pracovní oděvy

Pracovní oděvy – speciální ochranný oděv

Zde je možné se dočíst, že existují i pracovní oděvy, které se využívají pouze při vzácných případech nebo je používají specialisté např. při různých haváriích. Dočteme se, že se oděvy rozdělují na několik typů.

Podle stupně poskytované ochrany

Nehermetizovaný oděv – obvykle je tvořen pláštěnkou, návleky na obuv a rukavicemi

Filtrační oděv – tvořen třemi vrstvami, má vzhled kombinézy, jsou používány s ochrannou maskou

Izolační oděv – vysoký stupeň ochrany díky izolaci těla od okolního prostředí

Izolační hermeticky uzavřený oblek s vlastní zásobou vzduchu – nejvyšší možný stupeň ochrany, kapacita dýchacího zařízení je 30 – 120 minut.

Podle účelu

Protiradiační oblek

Protichemický oblek

Protibakteriologický oblek

Doplňující informace

Je potřeba si uvědomit, že práce v ochranných oděvech nebývá jednoduchá. Čím více stoupá ochranná schopnost oděvu, tím těžší je v něm vydržet a fungovat. Může se vyskytnou velmi rychlá únava, bolesti hlavy až migréna, potíže s viděním. Je důležité, aby byli pracovníci kvalitně proškoleni, aby byli schopni práci v těchto oblecích zvládnout s co nejmenšími potížemi.

V případě, že patříte k pracovníkům v zahradnictví, popř. se zabýváte jakýmkoli pěstováním rostlin a používáte různá hnojiva, postřiky apod., stojí za zvážení, zda i přesto máte dostatečné ochranné prostředky proti vlivům těchto látek. Tyto ochranné prostředky je potřeba pečlivě vybírat podle účelu, kte kterému mají sloužit, a také musí odpovídat míře pracovního rizika. Pro zběžnou informaci je vhodné navštívit tyto stránky.

Sdílet článek