Nespokojenost s vlastní postavou, co s ní?

terapie online

Módní diktát vám nenápadně podsouvá informaci o tom, jak by měla vypadat ideální moderní žena nebo dívka. Aktuální trend je, zdá se, souměrná štíhlá postava, nejlépe trochu vysportovaná. Křivky jsou sice povoleny, ale jen ty na „správných“ místech. 

Skutečné ženské tělo ale často vypadá jinak. Před zrcadlem potom zbytečně samy sebe podrobujeme zkoumání a porovnávání s nepsaným ideálem. „Hm, ty kotníky teda nic moc, jsou příliš široké.“ „Stydím se za své vypouklé břicho, takhle snad ani nemůžu mezi lidi.“ „Ó bože! Další strie. V plavkách už mě nikdo neuvidí.“ Poznáváte se? Kdo vlastně určil, jak má vypadat ideální žena?

Klíčové je sebepřijetí

Některé věci prostě nezměníte. Pokud vám příroda nadělila širší pánev, nejspíš nikdy nebudete vypadat jako modelka z mola pařížského fashion weeku. Nic vám však nebrání v tom být sama se sebou spokojená a o své tělo se s láskou a péčí dobře starat. 

Zdraví totiž nesouvisí s tím, jestli má vaše postava takzvané ideální míry. Kdo ty míry vlastně určuje? Pokud ideál krásy vychází z toho, co vypadá nejlépe na přehlídkovém mole, s opravdovým životem má máloco společného. Modelky prezentují šaty. Reální lidé v životě prezentují sebe. Možná to bude znít jako otřepaná fráze, nicméně pravda je taková, že každý jsme originál.

zdravý životního styl

Kdy už je na čase vyhledat odborníka?

Do určité míry je nespokojenost s postavou běžná a normální. Když například přiberete pár kilo kvůli tomu, že poslední dobou nemáte čas pravidelně sportovat nebo si připravovat zdravá výživná jídla, povolené tělo pro vás může být motivací k opětovnému nastolení zdravého životního stylu. Jdete si zaběhat, dáte si porci salátu navíc a je vám vlastně pořád fajn. 

Někdy ale problém přeroste do takových rozměrů, že jej vyřeší jen kvalitní a zkušený psychoterapeut. Například tehdy, když jídlem zajídáte své problémy. Nebo naopak tehdy, když je sebeobraz a vnímání vlastního těla tak porušeno, že dochází k onemocnění mentální anorexií

terapie online

Pokud na sobě pozorujete počínající příznaky narušeného vztahu k vlastnímu tělu, je dobré oslovit odborníka co nejdříve. V počátečních stádiích se takové věci vždycky dají řešit lépe a efektivněji. Dnes dokonce existuje i možnost objednat se na terapie online. Jsou stejně účinné jako klasické psychoterapie při osobním setkání. Potřebujete jen stabilní internetové připojení a klidné místo. Jejich výhoda tkví určitě v tom, že se vám odborné pomoci dostane skutečně rychle a nemusíte nikam složitě docházet

Pěstujte zdravé sebevědomí

Nejdůležitější je zachovat si zdravou a pozitivní mysl. Dnešní moderní svět je plný lidí, kteří mají potřebu se vyjadřovat k věcem, které se jich vůbec netýkají. Například k vaší postavě. Ukazuje se to třeba na sociálních sítích, kde se lidé pod rouškou anonymity uchylují často k opravdu nepříjemným soudům druhých lidí. Ale i známí z vašeho okolí mohou mít necitlivé poznámky, které se vás třeba dotknou. V takové chvíli myslete na to, že vaše tělo patří jen a jen vám. A je úplně lhostejné, co si o něm kdo myslí. Jak už tady jednou zaznělo, každý jsme originál

Sdílet článek