Nedostatek hořčíku negativně ovlivní zdraví

hořčík

Hořčík patří k nejdůležitějším minerálům lidského těla a zapojuje se do stovek biochemických reakcí v organismu. Je zodpovědný za regulování krevního tlaku, klid během spánku, za zdravé svaly, srdce, ledviny, nervy a krevní oběh. Díky němu se dobře tráví sacharidy a probíhá potřebné vylučování. 

Zdravotní problémy spojené s nedostatkem hořčíku

Tělo vám samo ukáže, že potřebuje dodat hořčík, protože když ho nemá, potýkáte se s křečemi ve svalech, s poruchami srdečního rytmu, trpíte brněním a necitlivostí. Stačí jen malý nedostatek hořčíku a ihned vás může přepadnout celková slabost a únava. Většinou ubývá fyzická a svalová síla, glukóza se špatně rozkládá na energii, čímž hůře funguje metabolismus. Tento minerál také výrazně ovlivňuje krevní tlak, pokud chybí, musíte bojovat s vysokým tlakem. Dále vás může ohrozit cukrovka, astma, migrény, úzkosti, ztráta chuti k jídlu, záchvaty paniky, ale také chronické bolesti zad. 

Nedostatek hořčíku

Doplňování hořčíku do těla

Hlavním doporučením, jak předejít potížím, je vyvážená strava bohatá na zeleninu, ovoce a celozrnné výrobky. Je dobré se vyhýbat tučným a sladkým potravinám, jelikož cukry a tuky vážou hořčík ve střevech, který se nemůže vstřebat do krve. Se snižováním hladiny hořčíku souvisí také braní antikoncepce a pití kávy. Nejvíce hořčíku obsahuje zelená listová zelenina, luštěniny, hořká čokoláda, banány a artyčoky. Pravidelně si dopřávejte i mandle, ořechy, tuňáka, semínka, tmavou rýži, mořské řasy a minerální vody. Mnoho hořčíku obsahuje rovněž tvrdá voda, proto ji pijte, abyste předešli srdečnímu onemocnění. Nedostatek hořčíku můžete vyřešit i formou stoprocentního tri-magnesium dicitrátu s vysokou účinností. Vyznačuje se výborným vstřebáváním do těla a maximální biologickou dostupností. Dicitrátové provedení obsahuje dvojnásobné množství hořčíku.