Kolagen jako nezbytná bílkovina. Kde ji najdeme?

na kruhy pod očima

Náš organismus je složením nejrůznějších minerálů a vitaminů, které mu pomáhají ke správnému fungování. Abychom měli pevné zdraví, abychom se cítili dobře a aby naše tělo opravdu skvěle fungovalo, měli bychom se snažit jednotlivé minerály a vitaminy do těla dodávat, a to třeba prostřednictvím stravy nebo doplňků stravy. Zejména bychom se měli snažit doplnit do těla látky, které se v průběhu let z těla vytrácí. K těmto látkám se řadí například kolagen, který je na podporu růstu vlasů, na kruhy pod očima a samozřejmě je to bojovník proti stárnutí. 

Zatímco muži ztrátu kolagenu moc neřeší, ženy jsou ty, které ztrátu kolagenu řeší opravdu velice. Přece jenom právě kolagen je to, co zajišťuje pružnost pokožky. Když se kolagen začne po pětadvacátém, třicátém roce vytrácet, rázem začne vrásek přibývat a jsou daleko viditelnějšího, jelikož naše pokožka není ani zdaleka tak pružná, jakou byla ve dvaceti letech. 

Abyste kolagen mohli do svého těla dodat, prozradíme si, v jakých potravinách se nachází, respektive jak jinak je možné kolagen do těla doplnit, když se po konkrétním roce života začne z našeho těla rapidně vytrácet. 

Kolagen jako základní stavební složka pojivových tkání

Na malý okamžik se však ještě zastavme u kolagenu jako takového a prozraďme si jeho správnou definici. Pokud mluvíme o kolagenu, mluvíme o základní stavební složce pojivových tkání. Jedná se jinými slovy o ve vodě nerozpustnou bílkovinu, která tvoří zhruba třicet procent proteinů obsažených v našem těle. Jenom v kůži se kolagenu vyskytuje kolem sedmdesáti procent. 

Jedná se o bílkovinu, která je pro náš organismus velice důležitá a dalo by se říct, že je také zcela nenahraditelná. 

Kde kolagen najdeme?

Kolagen lze do těla dodat několika způsoby, jak již bylo výše zmíněno. Můžete to zkusit s doplňky stravy nebo ho najdete v hovězím či kuřecím masu. Taktéž ho obsahují i mléčné bílkoviny.

Sdílet článek