Je bezpečné pít kávu v těhotenství?

kofein v těhotenství

V těhotenství se musíte hlídat a omezovat v mnoha ohledech. Platí to bohužel i o kofeinu. Musíte však úplně říct sbohem svému rannímu šálku kávy, nebo si ho můžete občas dopřát?

Jaké je doporučené množství kofeinu v těhotenství?

Lékaři vám v těhotenství rozhodně poradí svůj denní příjem kofeinu omezit maximálně na 300 mg. Toto množství doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO).

Odpovídá to zhruba jednomu šálku kávy na den.

Káva je obecně vzato zdravý nápoj, který má například pozitivní dopad na kardiovaskulární systém. Nicméně ne všem pravidelný příjem kávy vyhovuje.

Káva může u citlivějších jedinců zhoršovat projevy úzkosti i panických záchvatů a také ztížit usínání.

Jak kofein ovlivňuje vaše tělo v těhotenství?

Podle healthline.com metabolizují těhotné ženy kofein 1,5-3,5x pomaleji než za normálních okolností. Kofein se také přes placentu dostává do krve dítěte, a to může ovlivnit jeho zdraví. Jelikož se teprve vyvíjí, bude se s efekty kofeinu vypořádávat daleko déle než vy.

Americká asociace porodníků a gynekologů (ACOG) navíc říká, že příjem kofeinu vyšší než 200 mg zvyšuje šanci na potrat.

Jestliže budete pít méně než doporučené množství, podle dosavadních studií neexistují důkazy, že by to mělo nějak výrazně ovlivnit zdraví vašeho miminka.

Přesto se nemá přehánět a v těhotenství obzvlášť. Vždy se navíc se vším poraďte se svým lékařem a dbejte na jeho doporučení. Možná nakonec sama zjistíte, že vám káva v době těhotenství nesedne.

Příjem kofeinu byste také měla omezovat v době kojení, protože to může narušit spánkový cyklus vašeho dítěte.

Pamatujte, že kofein není pouze součástí kávy, ale také čajů, coca coly apod. Pokud to jde, snažte se přejít spíše na zrnkovou kávu bez kofeinu nebo na bylinkové a ovocné čaje – čaj Ahmad, Twinings atd.