Japonský matcha tea

japonský čaj

Není nic jednoduššího než pytlík s čajem zalít horkou vodou, počkat pár minut a nápoj je připravený k použití. Je to pohodlné, rychlé a chuťově běžné. Pokud však chcete zažít opravdový zážitek, pak si raději vyberte čajové lístky výjimečné kvality. Maximální gejzír chutí vás zastihne při pití matcha čaje. Tento japonský skvost si jistě zaslouží, abychom se mu podrobněji věnovali.

Čím zelenější, tím kvalitnější

Víte, v čem tkví výjimečnost matcha čaje? V jeho obsahu užitečného chlorofylu. Tento zelený čaj ho má ve svých lístcích opravdu hodně. A to jen díky tomu, že jeho pěstování je věnována zcela odlišná péče. Čajovníkové plantáže jsou totiž asi 20 dní před sklizní zastíněny, aby keříky čaje byly nuceny vytvářet co nejvíce rostlinného barviva. Krásná jasná zeleň je pak dokladem vysoké kvality čaje. A protože se matcha čaj prodává v práškovité konzistenci, máte zaručeno, že vše dobré z něj kompletně vypijete v nápoji. Prášek se totiž v tekutině rozptýlí, takže ve skutečnosti vypijete celý lístek, nikoliv jen výluh z něho.

Matcha čaj využijete jak v kuchyni, tak v kosmetice

Japonský zelený matcha čaj je oblíbeným nápojem také pro svůj vliv na odolnost organismu proti stresu. Kromě toho chlorofyl působí protizánětlivě a omezuje vznik otoků, kvůli čemuž se používá v kosmetice například jako příměs do deodorantů. Matcha čaj umí štěpit tuky, má termogenní vlastnosti a ovlivňuje také hladinu cukru v krvi. Tím se jeví jako ideálním nápojem pro diabetiky.

Jak se správně matcha čaj připravuje

Příprava matcha čaje je poněkud odlišná od klasického zalití čajových listů horkou vodou. Budete potřebovat jednak měkkou vodu o teplotě 80 °C, nikdy ne více, pak misku a metličku. Proč právě metličku? Protože nápoj budete jemnými pohyby metličkou směrem nahoru a dolů našlehávat, až vznikne bohatá pěna. V Japonsku tento čajový obřad trvá celé hodiny. Něco tak kvalitního, jako je matcha čaj, si tuto péči ostatně opravdu zaslouží.

Sdílet článek