Jaká vína k jídlům? Poradíme vám

víno

Patříte-li mezi labužníky, zajisté vás kromě kvalitních surovin a výborných pokrmů zajímá i alkohol, který se bude k jednotlivých chodům servírovat. Umíte se správně orientovat v různých typech vína, chutích a víte, v jakých sklenicích je správně podávat?

Červená versus bílá vína

Červené víno může mít mnoho podob a stejně tak se liší teplota podávání. Velmi oblíbené jsou vína barvy tmavého granátu s jemnými tóny, s vůní a chutí černého rybízu, ostružin či čokolády a kávy. Víno Modrý Portugal má tmavě rubínovou barvu a svěží vůni květin s příjemným dozvukem zralých hrušek, borůvek a třešní. Pokud hodláte servírovat studené masité pokrmy, drůbež či těstoviny, je toto víno ideální volbou. Jestliže chystáte hutnější jídlo, například pravý zvěřinový guláš či paprikové uzeniny, pak se skvěle hodí Zweigeltrebe s vůní višní a bobulovitého ovoce. Specifickou lahůdku symbolizuje víno Merlot. Podává se při teplotě nejlépe mezi 14 a 16 stupni Celsia a báječně doplňuje srnčí či jelení pokrm.

Sudová vína si zamilujete a jako velké plus oceníte i možnost pohodlného online nákupu. Kdo dává přednost bílému vínu, pak má na výběr z mnoha oblíbených odrůd. Bílé víno Pálava patří mezi sladší vína vhodná ke kořenitým jídlům a sladkým úpravám masa. Velmi dobře chutná i s dezerty. Teplota podávání byl měla zůstat okolo devíti až jedenácti stupni, aby vynikla aromatická, medově kořeněná chuť. Tradiční bílé víno Rulandské bílé či šedé patří mezi klasiku, kterou nic nezkazíte, jestliže vaříte rybu či chystáte paštiku a tvrdé kozí a stejně tak pařené sýry. Nelze opomenout víno Sauvignon vhodný třeba k těstovinám či studeným předkrmům, eventuálně Chardonnay vynikající v kombinaci s plody moře či masy s bílou omáčkou.

Slavnostní událost si žádá šampaňské

Sekty a šampaňské patří mezi slavnostní lahve pro výjimečné okamžiky. Ideálně se s nimi startuje společenský večer. Vždy záleží pouze na vašich finančních možnostech, protože kvalitní šampaňské koupíte za pár stovek i několik tisíc. Mezi prémiové kousky patří i francouzská vína anebo limitované edice nabízené pouze v určitém ročním období. A nezapomeňte na burčák, ten je báječným zpestřením i lahůdkou pro vaše chuťové pohárky. Vybírejte online z pohodlí domova a buďte připraveni na návštěvy i kulinářský večer.

Sdílet článek