Jak žít s cukrovkou?

Diabetes

V České republice je ročně diagnostikováno okolo 60 000 pacientů s diabetem, tedy celkový počet nemocných stále roste. Nemocí trpí zhruba každý desátý člověk v ČR. Celosvětově je považována za jednu z nejzávažnějších a nejčastějších nemocí. Je to choroba, která je často označována jako nemoc blahobytu nebo tichý zabiják, ovšem její správný lékařský název je Diabetes mellitus. Ačkoliv se cukrovka dá léčit, je nevyléčitelná. Lze ji odhalit jen lékařským vyšetřením, a pokud se neléčí, může vést k vážným zdravotním problémům jako je invalidita, zhoršení některých funkcí, v krajním případě může skončit úmrtím.

Diabetes se dělí na několik typů, avšak 2 typy jsou považovány za základní – 1. a 2. typu, přičemž první typ je vzácnější a trpí jím asi 0,4 % populace. Diabetes 2. typu je běžnější a trpí jím okolo 90 % všech diabetiků. Tyto 2 typy diabetu vzniknou v důsledku absolutního nebo relativního nedostatku inzulinu v těle. Příznaky nemoci jsou různé, vyvíjí se nenápadně a trvá dlouho, než se projeví. Hlavními příznaky jsou velká žízeň, tělesná a celková únava, bolesti břicha, může se zhoršit zrak, svědit nebo pálit kůže a další.

Co s tím, když mám cukrovku?

Hladinu krevního cukru zjistí lékař z odběrů krve. Zdraví člověk má běžně hladinu cukru v krvi 4 – 5 mmol/l, hodnota 7 a vyšší už je signálem pro tuto nemoc a je třeba ji začít léčit.

Léčba je dlouhodobá a je nutné přičinění pacienta – změna stravovacích návyků, případně dodržování speciální diety či užívání předepsané medikace. Při slabší cukrovce se předepisují léky, při vyšších hodnotách krevního cukru je nutné píchání inzulinu.

Inzulín

Aplikace inzulinu se provádí do míst s podkožním tukem a používá se k tomu některá z těchto možností:

  • inzulinová stříkačka
  • inzulinové pero 
  • inzulinová pumpa

Ačkoliv je léčba každé nemoci volbou pacienta, neléčení cukrovky může mít za následek špatnou funkci ledvin, neurologické problémy nebo třeba zhoršení zraku. Jistě, mnoho z těchto druhotných onemocnění spojených s cukrovkou se dá také léčit různými kompenzačními pomůckami, jako jsou například domácí hemodialýza, brýle či kontaktní čočky, ovšem to je při nejmenším zbytečné, pokud se samotná nemoc dá vcelku dobře léčit.

Snažte se předejít vzniku cukrovky

Pokud chcete cukrovce předejít, přestaňte kouřit, nepřejídejte se, zařaďte do svého jídelníčku hodně zeleniny, omezte obezitu a hýbejte se. Aktivní pohyb sníží hodnotu glykemie a napomáhá tělu zpracovat cukry. Dobré je, věnovat se cvičení denně, ideálně alespoň 30 min/den, třeba rychlá chůze.

Všeobecně zdravý životní styl Vám může pomoci od různých chorob, na to nezapomínejte. A pravdou také je, že ve zdravém těle zdravý duch, proto se snažte na svět pohlížet co nejvíc pozitivně, to také hodně pomůže!

kontaktní čočky

Zdroj:

https://poradimesi.cz/zdravi/10-veci-ktere-byste-meli-vedet-o-cukrovce/

Sdílet článek