Jak se vyznat v kávách

káva

Ke chvilce odpočinku patří také šálek lahodné kávy, jež je nejrozšířenějším nápojem hned po čaji. Káva se pije po celém světě. Než se však dostala do Evropy, museli jsme si počkat až na počátek 17. století, kdy ji přivezli benátští kupci. První kavárna pak byla založená v polovině 17. století v Benátkách a odtud se postupně šířila sláva černého lahodného moku do celé Evropy. I nadále však platí, že největšími odborníky na přípravu kávy jsou v Evropě hlavně Italové.

Káva není jen klasický turek

V současné době díky existenci důmyslných kávovarů nejsme odkázáni pouze na pití kávy připravené jako klasický turek tak, že se mletá káva v hrníčku zalije právě vařící vodou. Určitě jste již někdy slyšeli pojmy, jako jsou espresso, latte, macchiato, ristretto, lungo. Jedná se o italské názvy, které znamenají, jakým způsobem je káva připravená. Vychází se přitom ze základního espressa, jež může být doplněné na větší objem vodou nebo mlékem.

Espresso a ristretto jsou kávové jednohubky

Jak jsme již uvedli, nejen v kavárnách se pro přípravu kávy používají kávovary. Dnes už není problém si tyto moderní přístroje pořídit také domů. Není však nad to, když si zajdete do dobré kavárny na dobrou kávu, připravenou zkušeným baristou. Co takhle si dát espresso? Jedná se o silnou černou kávu o objemu maximálně 30 ml, která se vyrábí extrakcí jemně mleté kávy po dobu 20 až 30 sekund pod tlakem asi 9 barů.

Podobně vypadá ristretto, jež má objem jen 20 ml s chutí méně hořkou, než je espresso. Na přípravu ristretta se obvykle používá jemněji mletá káva.

Pak tu ještě je káva espresso doppio. Nejspíše si jej objednáte v situaci, kdy vám jedno espresso bude připadat málo. Jedná se totiž o dvojité espresso, které vás určitě lépe nakopne k pracovním úkolům. Asi si ho ale nedávejte před spaním.

Lungo neboli zředěný

V italštině lungo znamená dlouhý nebo zředěný. Sám název vypovídá hlavně o tom, jakou kávu dostanete. Vychází ze základního espressa, ale při stejném množství kávy se použije dvojnásobný objem vody – tedy 60 ml.

Káva s mlékem pro labužníky

Máte-li chuť na kávu s mlékem, vyrobí vám barista v kavárně espresso macchiato s malým množstvím teplého a zpěněného mléka. I cappuccino je káva s mlékem, dokonce snad asi nejoblíbenější. Vychází ze základního espressa nebo ristretta, jež je dolité našlehaným teplým mlékem do objemu 150 až 180 ml. Přidáním mléka hořký kávový nápoj příjemně zesládne.

Další kávou s mlékem je café latté, jež se připravuje do sklenice o objemu až 250 ml. Je dobré si ho objednat v kavárně tehdy, když si chcete v ní nějakou dobu posedět v družném rozhovoru s přáteli. U espressa to nejde, protože ho vypijete na dva loky.  

Jak jsme si ukázali, kávu  lze připravit na různé způsoby. Určitě je dobré ochutnat všechny, abyste pak mohli porovnávat rozdíl. Chcete-li se s kávou ještě blíže seznámit, klikněte sem.

Sdílet článek