Jak se měnil ideál krásy?

plastická chirurgie

Každá doba má své specifické období a lidstvo od počátku věků prochází stálým vývojem. Ten se však netýká pouze oblasti nových vymožeností a možností, ale také toho, jak jsou vnímáni jednotlivci. Zvláště potom ženy a ideál krásy. Denně ženy nakupují množství zkrášlujících prostředků, dřou se v posilovnách s vidinou dokonalé postavy a nosí nejnovější módní trendy v oblékání. Co se však zdálo jako dokonalá krása včera, dnes může vypadat zcela jinak. Jak se tedy v průběhu let změnil ideál ženské krásy?

Věstonická Venuše

Není tajemstvím, že po většinu historie byla dokonalá postava spojována s kyprými ženskými tvary. Bylo tomu tak již od prvopočátku, o čemž svědčí i nálezy z pravěku (ano, slavná Věstonická Venuše). Tehdy se ovšem nejednalo až tak o módní trend, ale spíše fakt, že takto stavěná žena měla největší šanci porodit a odkojit děti i ve velmi špatných podmínkách. Málokterá žena však v pravěku těchto proporcí dosahovala. Málo jídla a tvrdá práce si totiž vybíraly svou daň.

Bujnější tvary upřednostňovali i v Řecku i Římě, v Egyptě naopak byl v módě dlouhý labutí krk a úzká ramena.

Štíhlý středověk a kypré baroko

Středověk je často označováno jako období temna. I když to platilo zejména o pokroku lidstva, temné období zažívaly i ženy. Móda se příliš neřešila, protože žena byla považována za nástroj ďáblův a byla sešněrována církevními zákony tak, aby neměla žádná práva. Jediný vzor, podle kterého se ženy mohly řídit, byla útlá postava světic s bledou pletí a úzkými boky. Největší módní ikona byla Panna Marie.

Později se vliv církve uvolnil a společnost se začala více věnovat vědě, rozumu a lidskému tělu jako takovému. Toto období se nazývalo renesance a módním diktátem byla tehdy bílá pleť a plné křivky. Ženy také začaly používat kosmetiku, a dokonce si odbarvovaly i vlasy. Na to navázalo i pozdější baroko, kdy muži šíleli po vyloženě obézních ženách s mohutným poprsím. To ženy hrdě vystavovaly ve velkých výstřizích.

Moderní doba

Kypré tvary vydržely až do 20. století. Důkazem toho byla nejkrásnější žena tehdejší doby – Marylin Monroe. Potom ovšem na scénu nastoupila modelka Twiggy, která nastolila hubnoucí mánii. Všechny ženy rázem začaly hubnout a tento trend se nese až do dnešní doby. V současnosti je ideálem krásy hubená, vysportovaná postava, avšak rozhodně ne chlapecká, jako tomu bylo na přelomu tisíciletí. S nástupem plastické chirurgie – zejména liposukce či plastiky prsou, je nejvyhledávanějším typem ženy štíhlá, avšak s objemným dekoltem a vypracovaným zadečkem.