Jak se hormony podílí na vzniku akné

jizvy po akné

Každá žena určitě na sobě někdy zaznamenala, že se její pleť začne s příchodem menstruačního cyklu zhoršovat. Proč tomu tak je?

Za vším stojí hormony

Faktem je, že hormony patří k hlavním příčinám vzniku akné nejen u teenagerů, ale i u dospělých. Hormony jsou totiž zodpovědné za vývoj našich mazových žláz, což se začíná projevovat v období puberty, tedy v období dospívání. Během puberty naše tělo produkuje přebytek mužských hormonů, kvůli kterým dochází ke stimulaci tvorby mazu v mazových žlázách. A právě tato nadměrná produkce může být jedním z hlavních symptomů vedoucích ke vzniku akné.

Různé životní etapy ženy

Ženské tělo tyto mužské hormony začne opět produkovat ve větším množství v období těhotenství, a to zejména v průběhu prvního trimestru, kdy jejich hladiny bývají nejvyšší. V tomto období se s akné setkají i ty ženy, které s ním doposud neměly žádnou zkušenost a až v době těhotenství jsou nuceny se o léčbu akné zajímat. Dalším kritickým obdobím pro ženské tělo přichází s menopauzou. Mnoho žen si právě v tomto období stěžuje na kožní problémy v podobě akné a zvýšené citlivosti pleti. Tyto změny jsou způsobeny tím, že kožní buňky postupně ztrácí svou schopnost udržet vodu a tak se pokožka stává tenčí a ztrácí svou elasticitu. To je tedy důsledkem toho, proč je pleť citlivější, sušší a více náchylnější k poškození.

Prevence a léčba

Nejlepším prvním krokem, který samy pro sebe můžete udělat, je správná péče o pleť a prevence vzniku akné. Pokud však už s tímto problémem po nějakou dobu zápasíte, doporučujeme návštěvu dermatologa, který vám doporučí správný postup pro léčbu akné, která vám pomůže minimalizovat problémy. Tím mohou být například jizvy po akné. Život s nimi může být velmi obtížný, a to především pro ty, kteří na něj trpí. S každou další jizvou totiž může zanechat i další jizvu na našem sebevědomí a celkové kvalitě života. Jizvy vznikají při poškození horní vrstvy kůže, která se nedokáže dostatečně rychle regenerovat. Proto se snažte odolat pokušení mačkat akné prsty nebo jinými nástroji. Pokud totiž pupínek zmáčknete až příliš, a to platí zejména pro ty, co se ještě zcela nevytvořily, můžete poškodit okolní žilky, tkáně a žlázy. Pokud už nějaké jizvy máte, v oboru estetické medicíny jsou prováděny různé procedury, které pomohou zlepšit stav vaší pleti a jizvy po akné vyhladit, jako například karbonový či chemický peeling. Tajemství této procedury spočívá v nanášení roztoku na bázi kyseliny buď na postižená místa, nebo přímo na celý obličej, což výrazně napomáhá buněčné obnově pokožky a stimulaci tvorby kolagenu. Tato procedura je mimo jiné nápomocna i při odstranění pigmentových skvrn.

K tomu, abyste alespoň trochu omezily tvorbu pupínků a zlepšily stav pokožky, vám doporučujeme upravit i svůj životní styl. Sportujte, jezte zdravě, dostatečně pijte a hodně odpočívejte. Vaše pleť se vám odvděčí.