Jak naučit děti učit se

školní penál

Každého motivuje k lepším známkám něco jiného. U někoho je to pozitivní přístup, u jiného třeba slíbená odměna. Víte však, jestli se vaše děti umí opravdu učit, nebo jen sedí hodiny nad knížkou a nic o jejím obsahu neví? Naučte děti, jak se správně učit.

Vytvořte jim klidné prostředí

Pokud chcete svým dětem vytvořit ideální prostředí k učení se, je důležité najít klidné, čisté a dobře osvětlené místo. Nejlepší volbou je samozřejmě pracovní stůl v dětském pokoji. Pokud však vaše děti mají menší pokoj a stůl zatím stále nemají, vytvořte jim přijatelné podmínky třeba na kuchyňském stole nebo ve vaší pracovně.

Postupujte systematicky

Snažte se své děti naučit systematičnosti. Stejně jako si každý den mají nachystat školní aktovku na druhý den, je dobré projít si žákovskou knížku nebo deník s úkoly. Zkontrolujte také sešity a učebnice, zda není potřeba naučit se na zkoušení, případně na test. Vytvořte si také plán učení, zda se bude vaše dítě učit hned, jak přijde ze školy nebo až si odpočine a nějakou dobu stráví se svými koníčky.

Nezapomínejte na odpočinek

Dopřejte svým dětem zasloužený odpočinek. Pokud má vaše dítě skvělé studijní výsledky, nemusíte do jeho stylu učení příliš zasahovat. Pokud však chodí domů se špatnými známkami nebo poznámkami, zkuste zjistit, proč tomu tak je a co by jej přimělo to zlepšit.

Odměna motivuje

Vsaďte na pozitivní motivaci. Naplánujte si s dětmi výlet za dobré známky. Nebojte se jim darovat za dobré vysvědčení něco, po čem toužili, ať už je to nová hračka nebo třeba nový telefon, případně notebook, který se dá využít i k interaktivnímu učení.

Pořádek ve školních pomůckách

Naučte své děti dodržovat pořádek ve školních potřebách. Vzpomenete si, kolikrát jste sami ztratili například školní penál? Pokud se děti naučí mít přehled o svých pomůckách, budou vědět i o úkolech a nebude se tak často stávat, že zapomenou.

Další tipy, jak se učit

Učte se společně s dětmi, nechte si nahlas předčítat čítanku, nechte dítě napsat jeho a vaše jméno, případně třeba opsat recept. Uspořádejte soutěž v recitaci básničky nebo zkuste učení spojit s vizuálními pomůckami. Trénujte paměť svých dětí deskovými hrami a buďte tu pro ně, když budou potřebovat pomocnou ruku.