Jak dětem vytvořit prostor k učení

školní batoh

Máte doma dítě školou povinné a nemáte pro něj zařízeno místo k učení? Vytvořte mu koutek, kde se mu bude lépe učit, kde se může věnovat distanční výuce a nic jej nebude rušit. Inspirujte se tipy a triky, jak vytvořit v dětském pokoji téměř malou učebnu.

Místo v pokoji

Už při plánování dětského pokoje myslete na jeho chytré zařízení. Součástí pokoje by samozřejmě měla být postel, šatní skříň, dostatečný prostor na hračky, ale také místo na učení. Při umísťování stolu plánujte i počítač a prostor na psaní. Ideální je mít stůl u okna, kdy dětem nebude do počítačové obrazovky svítit slunce. Pracovní místo by mělo mít i pohodlné křeslo, nastavitelné podle výšky dítěte. Nezapomeňte na stolní lampu, tu oceníte hlavně v zimě.

Prostor v jiné místnosti

Pokud má dítě malý pokoj a kromě postele a pár hraček se do něj nic jiného nevleze, najděte mu jiné místo v domě nebo v bytě. Pracovní stůl umístěte například do své pracovny, do ložnice nebo třeba do obývacího pokoje. Vždy se však snažte vybrat místo tak, aby tam mělo vaše dítě klid a mohlo se věnovat učení, případně si malovat nebo něco tvořit.

Školní pomůcky

Školní pomůcky by měly být vždy na jednom místě. Určete svému potomkovi, kde přesně bude mít školní batoh a například i tašku se cvičením. To stejné platí o sešitech, učebnicích a penálu. Jen když bude dítě dávat pomůcky do školy na stejné místo, nebude mít problém vše potřebné najít. U školního batohu s ergonomickými prvky myslete i na čistotu a jednou za čas jej otřete vlhkým hadříkem. Naučte své dítě, aby batoh nepokládalo na špinavá místa nebo jej venku nenechávalo ležet na zemi.

Co udělat jinak

Zeptejte se svého potomka, co udělat v pokoji jinak, aby se mu lépe učilo. Třeba mu při učení pomohou interaktivní pomůcky a hračky. Může to být vlastní tabule, která se dá snadno smazat pomocí houby. Vyzkoušejte také různá počítadla pro prvňáčky a moderní počítačové vybavení pro starší děti, které jsou školou povinné.

Motivace k učení

I když svému dítěti vytvoříte sebelepší prostor pro učení, je důležité pracovat s ním na úkolech a trénovat věci do školy. Pomozte mu najít něco, proč se bude do školy těšit a bude mít motivaci učit se. Může to být nový školní batoh pro prvňáčky nebo i starší děti. Můžou to být veselé a barevné sešity, magické fixy nebo třeba jiný dárek, sloužící jako odměna za dobré známky a hezké vysvědčení.

Sdílet článek