Dokonalá replika svatováclavské koruny k vidění v Praze. A bez front!

Svatováclavská koruna

Pokud plánujete v brzké době výlet do Prahy, máme pro vás skvělý tip na kulturní a umělecký zážitek. Galerie Pražské mincovny vystavuje ve svých prostorech v Obecním domě věrnou kopii svatováclavské koruny. A že se nejedná o originál, to laik nemá šanci poznat. Na tomto unikátním klenotu pracoval turnovský zlatník Jiří Urban s takovou precizností, že vypadá jako pravá koruna!

Nádherný zlatý klenot posetý drahými kameny

Svatováclavská koruna byla určena pro Karla IV. K jeho korunovaci v roce 1347 ve svatovítské katedrále. Byla vyhotovena z 21-22 karátového zlata a poseta drahými kameny. Nebyly po koruně rozmístěny náhodně, ale tak, aby připomínaly buddhistickou mandalu. Předpokládá se, že se na výběru kamenů na korunu podílel sám Karel IV, neboť ctil mytologii a symbolika drahých kamenů mu byla blízká. Spinely měly ochraňovat panovníka, rubín představoval boj se zlem, smaragd platil za posla moudrosti a lásky.

Perly, safíry, rubíny, červené spinely a smaragdy, které byly použity na originálu, dokázal Jiří Urban tak věrohodně napodobit, že vypadají jako pravé. Tato mistrovská práce si zaslouží velký obdiv.

Svatováclavská koruna – symbol českého mincovnictví

Přestože se nejedná o originál, vidět tuto dokonalou repliku je velký zážitek. Pražská mincovna ji hrdě vystavuje, neboť je to právě koruna, kterou nesou všechny korunové mince ČNB. Svatováclavská koruna není tedy symbolem jen naší měny, české koruny, ale celého českého mincovnictví.

Obecní dům v Praze je nádherná a obdivuhodná secesní stavba, architektonický skvost, který stojí za návštěvu. Galerie Pražské mincovny najdete právě zde a dostanete se sem vchodem od Prašné brány. Dokonalou repliku svatováclavské koruny si můžete prohlédnout zcela zdarma, a to úplně bez front a zbytečného čekání. Nechte se okouzlit historií a krásou středověkých klenotů.

Sdílet článek