Co s oblečením, které už nenosíte

recyklace textilu

Taky se vám ve skříni hromadí oblečení, které už nenosíte a pořád dokola točíte jen ty své oblíbené kousky? Přemýšleli jste někdy nad radikálním úklidem svého šatníku? Inspirujte se a nechte si poradit, co s oblečením, které už je vám malé, nelíbí se vám nebo se nehodí k vašemu stylu oblékání.

Vytřiďte oblečení

Schválně si zkuste spočítat, kolik svého oblečení reálně nosíte. Jestli náhodou nenosíte pořád ty stejné kousky? Většina z nás to tak totiž dělá, a to i přesto, že nám přetékají skříně a do šatníku se nám nevleze už ani kousek nového oblečení. Vyhraďte si jeden den na radikální vytřízení šatníku.

Postupujte s rozmyslem

Nejdříve si rozmyslete, jaký je váš styl oblékání, kam své oblečení nosíte, zda se jedná o kostýmky do práce nebo máte spíš sportovní styl oblékání a na jednu hromádku odkládejte své oblíbené věci, na druhou dávejte věci, které jste na sobě neměly víc než rok a na další hromádku si dejte věci, které nosíte příležitostně. Do této kategorie patří například plesové šaty, letní šaty na plavky a podobné kousky oblečení, které nosíte jen v určitou dobu nebo roční období.

Nebojte se oblečení vyhodit

Následně projděte každou hromádku ještě jednou a u každého kousku oblečení se zastavte. Reálně si řekněte, zda jej budete nosit, zda se k vám hodí barevně a zda zbytečně nelpíte na hmotném majetku, který však pro vás nemá žádnou cenu a jen zabírá místo.

Kam s oblečením

Poté přemýšlejte, co s danými kousky oblečení. Pokud se jedná o špinavé, seprané a staré oblečení, které už neslouží ani jako hadřík na prach, tak jej bez kompromisu vyhoďte. Pokud je vám daný kousek oblečení malý nebo velký, ale ještě by posloužil, tak jej zabalte do igelitky a spolu s ostatními kusy oblečení dejte do sběrného kontejneru.

Proč třídit

Tím, že oblečení dáte do sběrného kontejneru na textil, pomáháte přírodě a třídíte odpad. Toto oblečení navíc putuje do neziskových organizací a poté se dostává k potřebným. Může vás tak hřát pocit, že děláte něco pro druhé a nejste lhostejní k nepříjemným životním situacím, které potkaly ostatní.

Kam putuje nevyužitelné oblečení

Kromě oblečení můžete do kontejneru na textil odložit ložní prádlo, které již nepotřebujete, dokonce i tento textil může pomáhat potřebným nebo je možné z něj vyrobit další textil, případně výplně do aut nebo autosedaček. Nepotřebnými kousky oblečení tak můžete pomocí recyklace textilu dát život novým.

Sdílet článek