Čím se projevuje nedostatek vitamínu D a jak ho doplnit?

vitamín D3

Máte pocit, že vám chybí vitamín D, ale nejste si tím jistí? Zjistěte, jaké příznaky můžete pozorovat, a naučte se, jak tento vitamín efektivně a snadno doplnit. Všechny důležité informace najdete v tomto základním článku. A když se budete chtít dozvědět víc, stačí se podívat přímo na stránky věnované doplňku stravy s obsahem vitamínu D.

Viditelné projevy nedostatku vitamínu D

Na první pohled poznáte nedostatek vitamínu D například při pohledu na vlasy. Pokud jsou najednou lámavé, bez lesku a často vypadávají, jde o jasný signál, že organismu něco chybí. Podobné varovné příznaky dávají najevo i nehty, které se třepí a lámou. Jakmile je nedostatek vitamínu D skutečně dlouhodobý, mohou to odnést i zuby a v krajním případě i kosti, které budou hůře vstřebávat vápník.

Špatná nálada, slabá imunita i málo energie

Mezi další projevy nedostatku vitamínu D patří také špatná nálada, která může přecházet až v deprese. Dále se objevuje chronická únava a celkový nedostatek energie i bez zjevného důvodu. Rizikové je také snížení výkonnosti imunitního systému, kdy přirozená obranyschopnost lidského těla nedokáže s takovou účinností zastavit postup patogenů a dochází k opakovaným nachlazení, chřipkám a podobně. Jistá souvislost mezi nedostatkem vitamínu D se pojí právě s obdobím, kdy je venku málo slunečního světla.

Doplnění ve formě kapiček

A jak vitamín D rychle a efektivně doplnit? Pomůžou s tím například kapičky, které obsahují konkrétně vitamín D3. Ten je pro lidské tělo velmi dobře využitelný a pomůže s vyřešením aktuálního deficitu. Doplnění vit D3 je vhodné především v období, kdy je nedostatek slunečního záření, ale i ve chvílích, kdy pozorujete některé z příznaků o jeho nedostatku. Vždy však dodržujte doporučené denní dávkování, protože jde o vitamín rozpustný v tucích, který si tělo dokáže ukládat.

Sdílet článek