Chyby při výběru brýlí – neděláte je taky?

dioptrické brýle

Nošení brýlí se dnes rozhodně nepovažuje za žádný handicap, spíš naopak. Dovedou totiž váš vzhled ozvláštnit a pozvednout, ovšem pouze za předpokladu, že zvolíte ty správné. A v tom právě bývá největší kámen úrazu. V široké nabídce brýlí se mnozí ztrácíme a dopouštíme se tak řady chyb, kterými si nevědomky škodíme. Na co bychom si měli dát pozor?

Nevhodný tvar

Tím prvním, na co byste se měli soustředit, je tvar dioptrických brýlí. Pokud obdivujete ty, které nosí vaše kamarádka, ještě to neznamená, že budou slušet i vám. Obroučky by měly kontrastovat s tvarem vašeho obličeje, jinak i ten nejdokonalejší kousek ztratí svoje kouzlo. Důležitou roli sehrává i jejich velikost, která by měla proporciálně korespondovat s velikostí vašeho obličeje. To, že vám perfektně sedí, poznáte podle toho, že vás nikde netlačí, ani vám nepadají, vrchní obruba kopíruje tvar obočí a spodní se zase nedotýká tváře. Těmito parametry se řiďte i v případě dámských slunečních brýlí.

Špatná barva

Ve druhé řadě by vás měla zajímat barva obrub. Ne každá se totiž hodí k vaší barvě vlasů, očí, tónu pleti nebo k vašemu stylu. Usnadnit rozhodování vám pomůže typologie, kterou využívá množství módních poradců a vizážistů. Podle ní se lidé rozdělují na tzv. teplé a studené typy. Patříte-li mezi studené typy, pak vám budou slušet brýle ve studených odstínech. Vedle nešlápnete s černou, stříbrnou, modrošedou či smaragdově zelenou, nebojíte-li se být odvážnější, pak můžete vsadit i na růžovou či švestkovou. Pokud se řadíte do teplých typů, pak upřednostněte karamelovou, oranžovou, zlatou či ohnivě červenou.

Jedny brýle na všechno

Nosíte jedny brýle do práce, do divadla i na doma? Pak děláte velkou chybu. Vždyť také nechodíte stále v jedněch stejných botách, potřebujete jich vícero, a to hlavně z hlediska funkčnosti. Podobně to funguje i v tomto případě, skvělým důkazem toho jsou sportovní dioptrické brýle. Ty vám totiž zajistí přesnější vidění i v periferii, přizpůsobí se různým světelným podmínkám, a hlavně na obličeji při pohybu skvěle sedí, takže vám při vašich aktivitách poskytnou patřičný komfort. Druhé brýle se vám budou hodit i v případě, že se vám rozbijí ty první. Oprava totiž nějakou dobu zabere a zůstat bez nich, byť jen pár dní, je pro lidi s větším počtem dioptrií naprosto nemyslitelné. Zapomínat ale nesmíme ani na jejich estetickou stránku, přece jen se jedná o módní doplněk, který můžete ladit a kombinovat s vaším oblečením a dodat tak celému outfitu ten správný šmrnc. Tak na nich nešetřete!

Sdílet článek