Čajový rituál a vše, co jste o něm nevěděli

zelený čaj

Milovníkům čaje bude čajový rituál určitě známým a oblíbeným zpestřením, jak si pití čaje užít ještě o trošku víc. Pro ostatní je možná tento rituál novinkou a neví, co přesně obnáší. Inspirujte se japonskou kulturou a připravte si tento obřad i doma. Víte, jak na to?

Japonská kultura

V minulosti byl čajový rituál určitým obřadem a velmi brzy se stal součástí japonské etikety. Nejedná se jen o obyčejné popíjení čaje, ale příprava tohoto lahodného nápoje má svá, přesně daná, pravidla. Stejně tak to, co při obřadu vykonává hostitel i host. A aby tento obřad nebyl tak jednoduchý, je přesně dáno, jaké nádobí se na rituál používá, kam je možné jej položit a dokonce i v jakém pořadí. I samotní Japonci přiznávají, že je mnohdy pro nich tato ceremonie stejně tak náročná, jako pro nás Evropany.

Zajímavosti z historie

· Čajový obřad byl v minulosti privilegiem bohatších vrstev. Ještě ve 12. století patřil tento rituál buddhistickým mnichům. Ti v klášteře popíjeli čaj, který měl pomoc k osvícení a duševní rovnováze.

· O století později se už „čajový dýchánek“ stal symbolem vysoce postavených samurajů. Součástí rituálu bylo prokazování vzájemné úcty, připomínání urozenosti a také nebylo zapomenuto na dvorskou etiketu.

· Následně byl čajový rituál procesem spirituality, myšlenek a filozofie. Měl připomínat, že žádného člověka nepotkáte náhodou a každé lidské setkání je tak vzácné a ojedinělé, že by se mělo oslavit.

· V dnešní době je čajový obřad návratem k duševní harmonii, klidu a zároveň jakési nostalgie. Pevně daný řád rituálu pak navozuje pocit jistoty a dokáže zbavit stresu a napětí.

Co k obřadu potřebujete

Pro čajový obřad si pořiďte kvalitní zelený Matcha čaj. Na přípravu použijte čajovou misku, které se říká čawan. Pro rozmíchání čaje je zapotřebí bambusová metlička časen a na nabírání čaje bambusová lžička čašaku.

Jak na samotný obřad

1. Nejdříve si vyberte vhodné místo, kde jste třeba zvyklí denně popíjet kávu. Tu teď nahradíte čajem, ovšem prožitek z tohoto rituálu by měl být vždy příjemný.

2. Na klidném místě si připravte vázu s živými květinami, případně zajistěte výhled na zahradu nebo jiný kousek přírody.

3. Do čajové misky poté vsypte dvě lžičky zeleného čaje. Přidejte trochu horké vody, která má teplotu do 70 °C. Rozmíchejte pomocí čajové bambusové metličky. Dolijte vodu a opět prošlehejte. Až je na hladině čaje pěna, tak je čaj hotový.

4. Celá příprava čaje by měla probíhat v klidu a duševní harmonii. Můžete myslet na to, jak vypadala příprava čaje v japonské kultuře, přemýšlet nad samotným pěstováním čaje a zapojit do obřadu co nejvíce smyslů.

Odlišnosti čajového rituálu

Následně čaj servírujte sobě nebo svým přátelům. Počítejte s tím, že se váš rituál bude vždy lišit od toho japonského, pokud se nenaučíte přesné pohyby, nepořídíte si japonské speciální oblečení, případně se nebudete navzájem klanět. Pokud vás čajový rituál zaujal a chcete jej zkusit napodobit přesně podle historie a japonské kultury, počítejte s tím, že vás čeká spousta samostudia a trénování.

Sdílet článek