Čaj chutná a inspiruje – kdo na něj nedá dopustit?

sypané čaje

Čaj patří k nejoblíbenějším nápojům na světě. Pijí ho lidé různých národností, věku, vyznání i společenských vrstev. Dopustit na něj dokonce nedaly a nedají ani mnohé slavné osobnosti. A není divu, nejen, že skvěle chutná, ale navíc disponuje celou řadu příznivých účinků.

Čaj jako životní styl

Všichni milovníci čaje mají jedno společné. Tento nápoj pro ně představuje víc než obyčejné pití, jde doslova o životní styl. Pomáhá jim relaxovat, dobíjí je energií, podporuje kreativitu, připravuje jim jedinečný požitek, poskytuje zamyšlení nad životem.Pro mnohé se stává osobní meditací, pomáhá jim žít tady a teď. Stmeluje lidi, kteří sdílí podobnou filozofii, podobný pohled na svět. Vůbec přitom nezáleží na tom, z jakého koutu světa pochází, ani jaké společenské postavení zaujímají. Stejně tak dobře si na něm pochutná dělník z továrny i britská královna. Když už jsme u Její Výsosti, pak vězte, že ta si nejvíce oblíbila silný černý čaj Earl Grey, který si dolévá mlékem.

Pro fyzickou i psychickou pohodu

Čaj vyhledává i celá řada sportovců. Největší oblibě se těší černý a zelený čaj, který díky obsahu teinu povzbudí k lepším výkonům, dodá energii a zažene křeč. V jejich složení se navíc nachází také cenné antioxidanty a minerální látky, které podporují krevní oběh. Tyto nápoje však nepůsobí jen na naši fyzickou kondici, ale i na tu mentální – zahání stres a vykouzlí dobrou náladu. Na sypané čaje z bylin pak zase sportovci nedají dopustit při odpočinku, pomáhají jim totiž s regenerací po výkonu.

Zdroj inspirace

Bez čaje by možná nevzniklo ani mnoho děl, ať už literárních, hudebních nebo filmových. Oblíbili si ho totiž mnozí spisovatelé, například Balzac, Dostojevskij nebo Goethe, kteří si chválili, že povznáší mysl a pomáhá třídit myšlenky. Podobně to vyjádřil i Tolstoj, který říkal, že čaj uvolňuje nápady, které dřímají v hlubinách jeho duše. Spisovatel Motteuxho zase označoval za nektar múz. Svůj šálek si rádi vychutnají i tvrdí „rockeři“, do kterých byste to vůbec neřekli, za všechny jmenujme třeba Micka Jaggera, Jimmyho Hendrixe nebo Elvise Presleyho. Ani filmový svět tento chutný nápoj neopomíjí, vždyť se dostal i do názvu řady filmů, například Čaj s Mussolinim nebo Zítra vstanu a opařím se čajem. Až tedy budete příště poslouchat vaši oblíbenou píseň, číst knihu nebo sledovat televizi nezapomeňte si k tomu připravit šálek čaje. Třeba k něčemu inspiruje i vás!

Sdílet článek