Bolí vás záda? Možná je na vině špatný batoh

batoh na notebook

Čím dál více lidí trpí na bolesti zad. Když jsme mladší, ještě to nějak zvládneme a potíže si nepřipouštíme, s každým dalším rokem jsou ale problémy znát. Ublížit nebo pomoci může i to, co na zádech nosíme každý den.

Dobrovolné křivení

Ráno se probudíme rozlámaní a chvíli trvá, než se rozhýbeme. Přes den se bolest zad občas ozve, a když přeženeme nějaký pohyb nebo činnost, léčíme se se zády i pár dní. V práci sedíme celý den nahrbení nad monitorem, večer se kroutíme na gauči u televize a svým zádům necháme chvíli odpočinku jen v noci v posteli. Často si za bolavá záda můžeme sami i tím, co na nich nosíme. Vaky, batohy, tašky, vše většinou jen ledabyle hodíme přes jedno rameno a vyrazíme k autu nebo na vlak. Právě nošení špatných batohů a tašek ale může naše bolesti způsobovat nebo zhoršovat. Jen samotný notebook se pronese, a pokud ho máme tradičně jen v tašce přes rameno, křivíme se a zatěžujeme ramena i záda. Lepším řešením je batoh na notebook s polstrovanými, pevnými zády a širokými popruhy, které si nastavíme podle svých potřeb.

Nejen do práce

Problémy se zády mohou mít už i děti. Mnoho z nich má vadu držení těla už v šesti letech, a tak je obzvlášť důležité, aby učebnice a sešity nosily ve správném batohu. Malým školákům i studentům musíme vysvětlit, že nosit cokoli jen na jednom rameni neprospívá zdraví, a naučit je nosit batoh do školy tak, jak se má. Tedy s popruhy nasazenými přes obě ramena a dobře sedící na zádech. To samé platí i pro studentský batoh, který by měl mít také pevná záda a široké popruhy, aby dobře rozložil váhu a zmírnil tlak do ramen. Anatomicky tvarovaná záda jsou pak u batohů naprostou nutností.

Bolavá záda dokážou zkazit den dospělému, natož malým dětem. Kvalitní a dobře padnoucí batoh je tak cestou, jak se problémům se zády vyhnout a zlepšit si celkové držení těla. Přidejte k tomu pravidelný pohyb třeba jen formou vycházky a vašim zádům se uleví.

Sdílet článek