Běhání: proč začít na podzim?

sportovní oblečení

Běh se stal oblíbenou aktivitou mnoha lidí a je stále populárnější. Pokud přemýšlíte nad tím, že byste začali s běháním, je podzim pro začátek ideální.

Každé roční období má své plusy i mínusy a samozřejmě i aktivity, které jsou pro něj typické. V zimě se věnujeme lyžování a zimním sportů, v létě si užíváme u bazénů a rybníků, na jaře nás vytáhnou z domu sluneční paprsky. A podzim je i přes občasné plískanice nebo chladnější teploty ideální pro běh. O to více se vám bude líbit, pokud jste začátečníci. Konec léta neznamená, že veškeré sportovní oblečení a nadšení uložíte někam na dno přihrádky a vzpomenete si na něj až na jaře, naopak. Podzim pro běh nabízí samá pozitiva.

  • Ideální počasí. Není ani horko jako v létě, ani žádná velká zima. Bude se vám tak lépe dýchat a méně se unavíte.
  • Přírodní scenérie. Každá chvilka strávená venku se počítá, a když k tomu přidáte ještě výhledy plné barev a šustění spadaného listí, poběží se vám samo.
  • Lepší nálada. Endorfiny, které si po běhu vaše tělo vyplaví, vám pomohou cítit se lépe a nepropadat podzimní pochmurné náladě. A víte, že stačí kdykoli obléct funkční tričko a vyběhnout a špatná nálada vás nemusí potkat už nikdy.
  • Větší soukromí. Na cestách už nepotkáte tolik turistů a letních běžců, budete tak mít více času opravdu jen pro sebe. Je sice dříve tma, ale hodit na sebe legíny a lehkou bundu a vyběhnout můžete i potmě.
  • Příjemné návraty domů. Teplá sprcha je mnohem větší požitek po běhu v chladnějším počasí než v tropických vedrech. A pokud pak máte možnost zachumlat se do deky a odpočívat, vychutnáte si samotný běh mnohem lépe.
  • Skvělá příprava na jaro. Když byste začali až na jaře, máte před sebou půl roku nicnedělání a nulovou kondici. Když ale začnete na podzim, s jarním sluníčkem už si můžete dopřát krásný výběh, protože budete mít natrénováno.

Dejte podzimu i sobě šanci a zkuste vyběhnout, třeba překvapíte sami sebe. Běhání kromě naší nálady ovlivňuje i kondici, imunitu a zdraví, což se v dnešní době více než hodí.

Sdílet článek