5 tipů, jak udělat ten nejlepší první dojem

denní líčení

Chcete-li na někoho udělat dobrý dojem, musíte se hned od začátku pořádně snažit. Už během prvních pár vteřin vašeho setkání jste totiž pod bedlivým drobnohledem. A vůbec přitom nezáleží na tom, jestli jde o pracovní pohovor, seznamujete se s novými lidmi nebo chcete zapůsobit na potenciálního partnera. Pokud se vám tento „start“ nepovede, plusové body se pak horko těžko dohání. Co všechno hraje roli a na čem můžete zapracovat?

Šaty dělají člověka

Ať se vám to líbí nebo ne, první dojem se odvíjí od toho, jak vypadáte. V první řadě si na vás ostatní všimnou oděvu, který máte na sobě. Nemusíte být oblečení zrovna podle poslední módy, důležitý je čistý a upravený oděv, který sedí vašemu typu postavy.

Upravené vlasy

Vaši image doladí i správný účes. Mastné, rozcuchané vlasy zřejmě nebudou vzbuzovat příliš velké sympatie. Zatímco ženy mají v tomto ohledu svůj vzhled většinou pod kontrolou, muži to občas zanedbávají. Nemusí však strávit půl dne před zrcadlem, stačí si v pánském kadeřnictví nechat vytvořit správný střih, který se lehce udržuje, a případně použít trochu gelu. Upravenost je třeba dotáhnout do detailu, nepodceňte proto ani správnou manikúru.

Lehké líčení

Nezapomeňte ani na make-up, denní líčení by však mělo být lehké. V tomto případě se držte hesla: méně je více. Raději uberte, přirozeným make-upem nikdy nic nezkazíte. Hlavní je, abyste se vy sami cítili dobře, odrazí se to pak na vaší sebejistotě. Právě zdravé sebevědomí je totiž klíčem k úspěchu.

Pevný hlas

Mnohdy ani tak nezáleží na tom, co říkáte, jako spíše to, jak to říkáte. Mluvte srozumitelně, dostatečně nahlas a nepříliš rychle. Samotný hlas představuje opravdu mocný nástroj komunikace – lidi s příjemným a nemonotónním hlasem považujeme za fyzicky hezčí, sympatičtější a důvěryhodnější.

Neverbální řeč těla

Výraz vaší tváře nebo řeč těla o vás mnohdy prozradí víc než slova. Celý dojem může pokazit třeba podezřívavý pohled, vyzývavý postoj nebo ošívání. Záležet si dejte i na podání ruky – potřásání typu „leklá ryba“ nebo stisk, pod kterým praskají kosti, nebudou to pravé. Nikdy nezapomeňte na úsměv, optimismus je nakažlivý. Pokud se vám ho tedy podaří přenést na druhou osobu, máte vyhráno a schůzka bude daleko příjemnější.

Sdílet článek